Relaxace a wellness

Thajská masáž

Veronika Tůmová
15.04.2014

Thajská masáž je popisována jako metodika práce s tělem na základě prvků akupresury a jógy. Je v ní obsaženo časté, dlouhé a procítěné protahování, díky tomu bývá lidově nazývána jógová masáž a také jóga pro líné.

Pravá thajská masáž není v žádném případě otázkou několika desítek minut, jak jsme tomu u mnohých klasických masáží zvyklí. Kompletní sestava trvá zhruba tři hodiny, minimálně však devadesát minut. Masáž klade velký důraz na zklidnění mysli a celkovou koncentraci, proto jí předchází krátká meditace nebo také motlitba - prosící o osvobození pacienta od všech bolestí a nemocí.

Masáž podle thajského lékařského učení

Jak už jsme zmínili, celá podstata thajské masáže se opírá o filosofii jógy. Masáž má velmi staré indické kořeny. Podle thajského učení je celé tělo sítí různě probíhajících energetických drah obsahujících životní energii. Tlakové body uložené na těchto drahách, jež mají vytvářet jakousi druhou kůži člověka, považuje thajské učení za okna otvírající se dovnitř těla. Jimi probíhá pomocí masáže výměna nezbytné a nové energie mezi tělem a jeho okolím, což opět navozuje potřebnou harmonii a rovnováhu, která je tolik důležitá pro obnovu zdraví a duševní pohody člověka.

Kdy zajít na thajskou masáž

Thajská masáž má vysoké procento úspěšnosti při těchto potížích:

  • bolesti hlavy, svalů a zad
  • stres, únava, vyčerpání
  • psychosomatická onemocnění
  • regenerace a rehabilitace

Thajskou masáž nebývá vhodné aplikovat po úrazu, u oběhových onemocnění, při osteoporóze, křečových žilách a v těhotenství. V některých masérských centrech však přistupují k pacientům natolik individuálně, že veškerá omezení jsou minimální. Tradičně se tato masáž věnuje celému tělu, podle potřeby se však může zaměřit na určité problémové partie. Jako prevenci lze podstupovat thajskou masáž ideálně v intervalu 1 x za 14 dní.

Vhodné oblečení na thajskou masáž

Před thajskou masáží se nesvlékáme. Je vhodné pohodlné oblečení z lehkých materiálů a umožňující volný pohyb. V Thajsku se za tímto účelem používá hedvábí, vhodná je také lehká prodyšná bavlna. Masáž probíhá na měkké podložce a na zemi, masážní lehátko se v tomto případě tradičně nepoužívá. U nás jsou však i thajské tradice někdy přizpůsobeny možnostem masérských salonů a zvykům, které jsou pro pacienty přijatelnější či příjemnější.

Máme se při thajské masáži připravit na bolest?

Každá masáž občas trochu zabolí, zvlášť napravuje-li se při ní třeba natažený sval nebo blokace v zádech. Pak je bolest signálem, že dochází k uvolnění, nikoliv že je masáž prováděna špatně. Větší riziko podstupuje pacient při relaxační thajské masáži, kdy se docela dobře může stát, že naprosto ztratí pojem o čase a nakonec usne.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Krabičková dieta
Význam bílkovin v naší stravě

Další články

Pozitiva a negativa živé stravy
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Pozitiva a negativa živé stravy

27.03.2014

Kdo by nechtěl být zdravý, svěží a vitální, mít jasnou a bystrou mysl? Jistě každý. Někteří z nás se za vidinou tohoto cíle vydají radikální cestou - pomocí živé (syrové) stravy. J ...