Rodiče a děti

Mateřské školy - jaká je šance na přijetí?

Jitka Suchánková
09.04.2014

Podle školského zákona rozhoduje o přijetí dítěte do MŠ ředitel nebo ředitelka mateřské školy. Musí být ale splněna zákonná podmínka, přednostně se k předškolnímu vzdělávání přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

Problémy předskolškých zařízení - tříleté děti mají smůlu

Rodiče předškoláků tedy strach mít nemusí, tyto děti se dostávají do školek všechny. Jejich o rok mladší sourozenci většinou také nemají problém. Horší to mají rodiče tříletých capartů. Maminkám skončila mateřská dovolená, potřebují se vrátit do práce, kde na ně zaměstnavatel čeká, ale ve školce pro jejich dítka není místo.

Soukromé školky

Problém pomáhají řešit soukromá zařízení a sociální podnikatelské projekty. Nevýhodou je samozřejmě finanční náročnost, rodiče v soukromých mateřských školách zaplatí za svoje dítě kolem 6 tisíc korun měsíčně. A to si mnozí nemohou dovolit. Přesto provozovatelé na rychlo zakládaných soukromých předškolních zařízení na množství neumístěných dětí ve státních mateřských školách vydělávají.

Situace se však zcela pravděpodobně v následujících letech změní. Podívejte se na následující tabulky:

graf-deti.jpg

Tabulka porodnosti v ČR

Rok

Počet narozených dětí

2007

114 632

2008

119 570

2009

118 348

2010

117 153

2011

108 673

2012

108 576

Zdroj: Český statistický úřad

Předškolní zařízení a výhled do budoucnosti

Podle statistik by se měla kapacita předškolních zařízení upravit tak, aby pokryla potřebná volná místa. A tak přijdou na řadu jiné věci k řešení. Bude se s největší pravděpodobností mluvit o kvalitě, platech a kvalifikaci personálu, případně o schopnosti integrovat děti ze znevýhodněného prostředí a se speciálními vzdělávacími potřebami.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Světový den porozumění autismu
Krabičková dieta

Další články

Twerk - nový fenomén na taneční scéně
Tanec

Twerk - nový fenomén na taneční scéně

21.03.2014

Twerking aneb zavrťte pořádně svým zadkem! Takto jednoduše by se dal popsat nový taneční styl, který ovládl už i česká taneční studia. Provokativní, drzý a hlavně pořádně sexy! Tan ...