Hubnutí, dieta a zdravá strava

Krabičková dieta

Veronika Tůmová
12.04.2014

Krabičková dieta je bezpochyby fenomén. Hubnou podle ní údajně mnohé celebrity u nás i ve světě. A i vy, pokud se pokoušíte už nějaký čas zdravě zhubnout, jste o ní určitě také slyšeli. Jak to tedy s krabičkovou dietou vlastně je? Funguje? A jak s ní začít?

Krabičková dieta (dieta "na klíč") je dieta určená přesně pro vás na základě jednoho z programů, který si vyberete. Lépe řečeno, daný program odpovídá tomu, čeho chcete dietou dosáhnout, ať už jde o hubnutí, zdravější životosprávu, dodržování správných výživových hodnot při vysoké sportovní zátěži apod.

Krabičková dieta - ano, či ne?

Jídlo na celý den, nebo jen vámi objednané chody, vám přiveze dodavatel v plastových krabičkách až do domu. Jídlo je připravováno vždy čerstvé, pod odborným dohledem a odpovídající vašemu životnímu stylu i cíli. Při přípravě jídla pro se přihlíží k vaší fyzické zátěži, sportovní aktivitě, pohlaví a poměru výšky k váze. Z několika programů si pak vyberete ten, který odpovídá nejlépe vaší kondici i tomu, čeho chcete dosáhnout. Firmy zaměřené na zdravou výživu nabízí také varianty pro alergiky, diabetiky či vegetariány.

Výhody krabičkové diety

Výhodou je samozřejmě to, že odborník vše udělá za vás. Nemusíte obcházet obchody s bioprodukty a počítat kalorie. Nemusíte řešit složení jídla a ztrácet čas vařením. Zkrátka si objednáte jídelníček na určitou dobu a všechno ostatní necháte na vámi vybrané firmě, která vám jídlo na každý den doveze až do domu. Jídlo má správnou kalorickou hodnotu a vyvážený poměr živin. Jídelníček je často obměňován a je vám k dispozici předem, někdy také s fotografiemi hotových pokrmů. Dieta navíc spočívá v pravidelném, kaloricky i nutričně vyváženém stravování. Rozhodně se nemusíte bát, že budete hladovět, čímž snižujete riziko jo-jo efektu.

Nevýhody krabičkové diety

Největší nevýhodou je patrně cena. Ta se pohybuje od cca 230 Kč do 400 Kč za jídlo na jeden den. Dále je tu zmíněný jo-jo efekt, který se obvykle rychle dostaví v případě ukončení téměř jakékoliv diety a návratu k předešlému způsobu stravování, to však hrozí zejména u drastických diet a hladovění. Může se také stát, že vám jídlo nebude chutnat, což samozřejmě rychle potlačí vaši chuť v dietě pokračovat.

Příklad celodenního menu

  • Snídaně - ananasová pomazánka, pečivo.
  • Dopolední svačina - ovocný tvaroh nebo jogurtový nápoj.
  • Oběd - gratinovaný kuřecí plátek, dušené fazolky, brambory.
  • Odpolední svačina - cizrnový salát se zeleninou.
  • Večeře - krůtí maso na žampionech, rýže.

Tento celodenní jídelníček o pěti chodech přibližně odpovídá hodnotě 5000 kJ.

Jak vybrat dodavatele krabičkové diety?

  • informujte se, zda ve firmě skutečně dohlíží na přípravu pokrmů nutriční specialista či lékař v oboru zdravé výživy
  • zjistěte si reference o firmě
  • ověřte si, jak s vámi firma komunikuje, má-li dostatečně přehledné, dostupné a dostatečné informace o své nabídce
  • na zkoušku si objednejte první menu jen na pár dní, když budete spokojeni, můžete začít objednávat pravidelně

Budete-li spokojeni se svým dodavatelem, s jeho produkty a navíc přidáte ke své každodenní rutině přiměřenou fyzickou aktivitu, výsledky se dostaví. Krabičková dieta se zdá být jedna z těch skutečně účinných, je-li k ní přistupováno důsledně. Během odebírání krabiček si všímejte velikostí porcí a složení jídla, abyste si snadněji osvojili jeho přípravu a mohli pokračovat ve správném stravování sami. Krabičková dieta tak může být významným mezníkem při vstupu do vašeho nového, aktivnějšího a zdravějšího života. Stačí chtít.

Zdroj: Fithall.cz

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Mateřské školy - jaká je šance na přijetí?
Thajská masáž

Další články

Co všechno umí zázvor?
Vitamíny a minerály

Co všechno umí zázvor?

24.03.2014

Jsou určité druhy koření, které udělají s jídlem hotové zázraky, zároveň však dokáží pomoci od mnohých neduhů a dokonce nahradit léky. Patří k nim medvědí česnek, kurkuma, tymián, ...