Stres

Jak se vyhnout předvánočnímu stresu?

Pavla Gazdová
15.12.2010

Třetí adventní neděle je za námi a do Vánoc zbývá jen několik málo dní. I když jsou Vánoce vnímány jako svátky pohody a klidu, je to také období, které je velice náročné na psychiku, a tím pádem i na zdraví. Nejenže spousta žen propadá stresu z nedostatku času potřebného pro předvánoční přípravy, jsou mezi námi i lidé, u kterých tyto svátky evokují velmi citlivé vzpomínky, což může vést až k depresi.

Zvýšený stres sebou přináší závažné zdravotní problémy. Při nadměrném psychickém vypětí dochází v lidském těle ke zvýšenému vylučování adrenalinu a kortizolu. Tím se zrychluje krevní oběh a srdeční činnost. Dochází ke zvýšení krevního tlaku, energetické zásoby cukru a tuku se vyplavují a zvyšuje se svalová síla a psychické schopnosti. Pokud je člověk stresu vystaven delší dobu, nenechá nemoc na sebe dlouho čekat.

Nejčastějšími důsledky dlouhodobého stresu jsou vysoký krevní tlak, infarkt, žaludeční vředy, zvýšená hladina cholesterolu, osteoporóza, revmatoidní artritida apod. Spojení stresu a propuknutí nemoci pak představuje začarovaný kruh, kdy samotné projevy chorob způsobují ještě větší zvýšení hladiny stresu. Máme pro vás několik rad, jak se vánočnímu stresu vyhnout.

Začněte myslet pozitivně

Budete-li se již teď dívat na Vánoce jako na období nervozity a spěchu, zaručeně takové svátky i prožijete. Hledejte proto za vším, co se příprav na Vánoce týče, něco pozitivního a nepodléhejte panice, pokud se vám něco nepovede podle plánu. Zkuste být alespoň na pár dní v roce trochu flegmatičtí.

Nedělejte z úklidu galeje

Reálně si určete, do jaké míry zvládnete předvánoční úklid s ohledem na jiné povinnosti a na volný čas pro sebe a své blízké. Nesnažte se za každou cenu vygruntovat celý byt. Zaměřte se spíše na vánoční výzdobu.

Cukroví pečte uměřeně

Bez cukroví by to nebyly ty správné Vánoce, ale není zapotřebí péci řadu druhů. Rozhodněte se například jen pro tři, které jsou ve vaší rodině oblíbené, a upečte je. Provoníte tak byt a nastolíte příjemnou předvánoční atmosféru. Budete-li mít pocit, že vám tato porce nepostačí, dokupte pár kousků v obchodě.

Nebojte se požádat o pomoc ostatní

Ať se to týká úklidu či pečení, nebojte se zapojit do těchto činností celou rodinu. Pusťte si k tomu vánoční koledy a písničky a uvidíte, jak vám práce půjde od ruky.

Nákup dárků nenechávejte na poslední chvíli

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout stresu a shonu v předvánočním čase, je nakupovat dárky postupně již od konce léta. Vyhnete se tak nejenom přeplněným obchodům a frontám, ale volný čas, který tím ušetříte, můžete vyplnit oblíbenou sportovní aktivitou nebo účastí na předvánočních kulturních akcích. Pokud jste však toto letos nestihli, nezoufejte. Vyhnout se nákupním centrům můžete i prostřednictvím koupě dárku přes internet anebo pořízením dárkových poukazů na služby, jako jsou masáže, kosmetika, sauna, posilovna a jiná příjemná vyžití.

Nezapomínejte relaxovat

Stejně tak jako po celý rok, nezapomínejte ani v tomto období na sebe. Dopřejte si odpočinek s knížkou, protáhněte si tělo při tanci či cvičení, zajděte si s přáteli na večeři, navštivte předvánoční společenské akce, koncerty a adventní trhy. Vánoce jsou časem rozjímání. Zamyslete se proto nad tím, co vám uplynulý rok dal, nebo naopak vzal, a s jakým předsevzetím chcete vstoupit do nového roku.

Nebojte se hovořit o svém trápení

I když jsou Vánoce svátky pohody, mohou mnohým lidem připomenout jejich citové bolesti. Je důležité svá trápení nepotlačovat. Pohovořte si o nich s osobou vám blízkou, nebo se obraťte na odborníky na telefonních linkách důvěry.

Pořekadlo „Méně znamená více“ platí i v předvánoční čas. Zvolněte proto své tempo a začněte si vychutnávat atmosféru Vánoc už nyní!

Autor: Pavla Gazdová

Vyhřezlá ploténka
Masáže miminek i větších dětí

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Vyhřezlá ploténka
Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka

29.12.2010

Vyhřezlá ploténka je jednou z komplikací dlouhodobého selhávání páteře jako celku. Prakticky každý člověk, zejména po padesátce, trpí určitým stupněm bolesti zad. Vyhřezlá ploténka ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...