Zdravé bydlení

Škodí mikrovlnné trouby zdraví?

Lucie Herberová
20.11.2010

Ponorné mixéry, šlehače, odšťavňovače, kávovary a další kuchyňské spotřebiče nám usnadňují práci a šetří čas. Samozřejmostí pro většinu českých domácností je od devadesátých let minulého století i mikrovlnná trouba. Jídlo je teplé během chvilky, ušetříme čas - co víc si přát. Mikrovlnka má ale svá pro i proti.

Využití mikrovln

Mikrovlnná trouba, podobně jako televize nebo mobilní telefony, funguje díky vysokofrekvenčním radiovým vlnám. Ty se šíří prostorem, ve kterém naráží na různé předměty. Jestliže přijdou do styku s kovovými věcmi, vlny se od nich odrazí. Proto se do mikrovlnek nedoporučuje nádobí s kovovou příměsí. Raději zvolte nádoby ze skla a plastů speciálně určených pro mikrovlnné trouby. Pozor však dávejte hlavně při výběru umělohmotných materiálů. Vždy se ujistěte, že se dají předměty vložit i do mikrovlnek. Jinak se může lehce stát, že se nádobí rozteče nebo dokonce začne hořet.

Co se děje při ohřívání jídla

Když zapnete mikrovlnnou troubu, začnou se v ní rozptylovat vlny do všech směrů. Ty se odráží od kovových stěn trouby. Jak je ale možné, že se potraviny po pár minutách ohřejí? Obsahují totiž vodu. Ta pohlcuje mikrovlny, které se přeměňují v teplo. Jídlo se tak dostává do varu. A aby se ohřívalo stejnoměrně, součástí každé mikrovlnné trouby je otočný talíř. Díky němu jsou pokrmy prohřáté ze všech stran.

Jak působí mikrovlnné trouby na potraviny?

Příznivci mikrovlnek z řad odborníků říkají, že jídlo připravené tímto způsobem má stejnou výživnou hodnotu jako pokrm, který vytáhnete z klasické trouby. Jediný rozdíl vidí v délce přípravy a spotřebě energie. Některé výzkumy naopak ukazují, že potraviny uvařené v mikrovlnce prošly změnou. Vědci tvrdí, že tak přišly o látky, které lidskému tělu prospívají. Například mateřské mléko prý po ohřátí v mikrovlnné troubě ztratí obranné látky a vitamíny, které má dítěti dát.

Škodí mikrovlny zdraví?

Některé studie poukazují na nebezpečí záření, které z mikrovlnek uniká ven. Experti tuto možnost nepopírají. Dokonce souhlasí, že neexistuje mikrovlnná trouba, která by byla uzavřená na sto procent. Největším rizikem má být únik paprsků do oblasti očí nebo varlat. Aby ale došlo k poškození, muselo by být podle odborníků záření velmi vysoké. A to prý u mikrovlnek není.

Specialisté doporučují používat mikrovlnnou troubu podle pravidel, tím se sníží případná zdravotní rizika. Například by měla sloužit jen k ohřátí hotového jídla, neměla by se zapínat na prázdno, jídlo by se mělo připravovat jen ve speciálním nádobí a rozhodně by se neměla mikrovlnka používat ke sterilizaci.

Stejně jako u mobilních telefonů, i v případě mikrovlnných trub se pravděpodobně dozvíme, jestli jsou opravdu škodlivé nebo ne, až v průběhu několika let. Jestli budete mikrovlnku používat dál, nebo ji vyhodíte, je jen a jen na vás. Pokud však máte alespoň chvilku čas, zkuste využít i jiné způsoby vaření. Třeba připravit jídlo v páře – je to zdravé, chutné a ještě ke všemu dietní.

 

Používáte pravidelně mikrovlnnou troubu, nebo se obáváte jejího působení na zdraví?

Autor: Lucie Herberová

Vysoký tlak - nová metoda léčby
Žilní trombóza a embolie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Plazma zachraňuje životy
Vyšetření a léky

Plazma zachraňuje životy

14.12.2010

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve. Na dárcích této specifické tekutiny jsou závislé tisíce nemocných lidí. Krevní plazma je totiž nezbytnou přísadou při ...