Zdravé bydlení

Krásná postel - základ ložnice

Milena Mocková
19.07.2012

Málokdo ví, že člověk jednu třetinu svého života prospí. Postel je tedy místo, kde strávíme za celý život nejvíce času. Staráme se o ni podle toho a věnujeme jí tolik pozornosti?

Také zavíráte před návštěvami dveře ložnice s tím, že je nechcete vyděsit rozestlanými peřinami, polštáři poházenými po zemi či hromadou nevyžehleného prádla?

Kvalitní spánek podle Feng Shui

Podle Feng Shui je jedním z hlavních příčin nekvalitního spánku fakt, že se v ložnici necítíme pohodlně a dobře. Proč to ale tak je? Protože jí přisuzujeme nejmenší důležitost v domě. Přitom je to to nejdůležitější místo, protože tam odpočíváme a nabíráme energii.

I přesto, že vám ráno to zabere o deset minut déle, dejte si tu práci a ustelte si postel. Uvidíte, že se do ní budete mnohem raději vracet.

Styl a kvalita stlaní postelí se liší po celém světě. Cizinci jsou zvyklí na jednu velkou deku a nádherně nastlanou postel. Používají spíše jednobarevné povlečení, ne moc křiklavé a výrazné. Někdy může základní deka sloužit spíš jako přehoz, pod který se dává ještě prostěradlo.

Například k vybavení postele u Francouzů patří velký válec položený v horní části postele. Na něj se pak aranžují polštáře. Vše překrývá tzv. dvojdeka.

Američané zase používají tenčí deky a přes ně přehazují deky a plédy. Vrchní část zdobí několika velkými polštáři. Podobně stelou postele i Angličané. Jejich povlaky a deky v klasickém stylu bývají zpravidla z těžších a zdobnějších materiálů.

V českých ložnicích se setkáváme spíše s barevným povlečením, bez zbytečných dekorací. Velmi oblíbený začíná být opět damašek a pastelové tóny.

Polštář na spaní i jako dekorace

Dekorativní polštáře jsou oblíbené téměř ve všech kulturách a jejich použití se liší od národa k národu. Na českých postelích se ale tak často zatím nevidí. Češi si na polštáře začínají teprve postupně zvykat a většinou kupují dva až tři k čelu postele.

Při výběru dekorativních polštářů si ale předem rozmyslete, chcete-li je používat i na spaní, nebo je na noc odložíte vedle postele a budou pouze dekorací. V prvním případě vybírejte pouze přírodní a příjemné materiály. Ideální je bavlna.

Harmonická ložnice? Důležité je vše sladit. Nemyslete tedy při výběru povlečení pouze na kvalitní materiál. Sladíte-li přehoz postele a dekorativní polštáře s jinou výraznou  barvou v ložnici, bude celý prostor působit velmi útulně a příjemně.

 

Cítíte se ve své ložnici příjemně a jakým způsobem upravujete postel?

Autor: Milena Mocková

Potravinová alergie
Krev – složení, funkce a krevní skupiny

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Hemoglobin – krevní barvivo
Anémie

Hemoglobin – krevní barvivo

17.07.2012

Hemoglobin (Hb) je krevní barvivo obsažené v tělech obratlovců a některých dalších živočichů, jeho hlavní funkcí je přenos kyslíku z plic do tkání a opačným směrem odstraňování oxi ...