zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Vakcíny proti chřipce 2017/2018

Veronika Tůmová
15.11.2017

Rýma, kašel, teploty. Po roce je tu zase chřipková sezóna. Nemoc, která se vyznačuje náhlým nástupem horečky, kašlem, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, těžkým pocitem slabosti, bolestí v krku a výtokem z nosu. Nepříjemnost, která nemusí být vždy tak banální záležitostí. Uvažujete o očkování?

V letošní sezóně mohou lékaři aktuálně objednávat vakcínu Vaxigrip a Vaxigrip Tetra. Distribuce těchto vakcín do ordinací je stále v průběhu. Dostupná by měla být také vakcína Influvac.

Nová vakcína Vaxidrip Tetra

Nová vakcína VaxigripTetra byla schválena pro použití v Evropské unii v roce 2016 a nyní je schválena také v České republice. Chřipková sezóna 2017/2018 bude první chřipkovou sezónou, kdy bude vakcína VaxigripTetra dostupná pro populace osob ve věku od 3 let ve 24 zemích.

Kdy se nechat očkovat?

Ideální doba na očkování proti chřipce je od září do listopadu, očkuje se jednou dávkou. Každým rokem však dochází ke změně ve struktuře aktuálního chřipkového viru v důsledku jeho neustálého vývoje, je proto nutné očkování každý rok zopakovat, aby se zajistila jeho dostatečná účinnost.

Komu je očkování proti chřipce určeno?

Očkování proti chřipce je zdarma pro osoby starší 65 let a pro pacienty s chronickým onemocněním. Jinak je samozřejmě určeno všem, kteří si nepřejí onemocnět chřipkou, jež si v lepším případě vyžádá až třítýdenní pracovní neschopnost. Pacient by měl ve vlastním zájmu vždy dbát úplného doléčení nemoci.

Chřipka, nachlazení a viróza

Očkování proti chřipce se doporučuje

  • Všem osobám starším 65 let.
  • Osobám léčeným léky na onemocnění srdce a cév, lidem s ischemickou chorobou srdeční, ischemickou chorobou dolních končetin, dýchacích cest (astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí), s onemocněním ledvin a s cukrovkou.
  • Těhotným ženám nebo těm, které plánují otěhotnět během chřipkové sezóny.
  • Osobám pracujícím ve zdravotnictví a sociálních službách.
  • Osobám žijícími v jedné domácnosti s výše popsanými rizikovými osobami.

Očkovat nelze osoby s akutním onemocněním provázeným horečkami.

Zdroj: Drvirt.cz, Zdravi.euro.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!
Postvakcinační syndrom

Další články

Jak se zbavit bradavic?
Nemoci a léčba

Jak se zbavit bradavic?

31.10.2017

Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži. Jedná se o virové onemocnění, které se přenáší dotykem. Někdy zmizí samy bez našeho přičinění, jindy nás nechtějí opustit, ať děláme, co ...