Vitamíny a minerály

Citronová voda – jednoduchý zázrak

Michaela Kopřivová
04.07.2013

Vymačkejte půlku citronu do sklenice vody, nejlépe teplé. Dělejte to tak každé ráno a budete brzy jako znovuzrození.

Štíhlí a plní vitamínů

Pravidelné pití vody s citronem vám pomůže zbavit se pár kil, navíc je to nejlepší způsob hydratace. Kromě toho podstatně zvýšíte příjem tolik potřebného vitaminu C.

Jeden citron obsahuje přibližně 30 mg vitamínu C. Jeho doporučená denní dávka je kolem 90mg. Antioxidační účinky vitaminu C v boji proti volným radikálům a stárnutí jsou dalším citronovým benefitem.

Pomoc při trávení

Pití citronové vody po ránu stimuluje výborně zažívací systém a zlepšuje schopnost absorbce důležitých látek z potravin. Špatná absorbce může způsobovat pocity hladu, přestože jste přesycení, protože nemáte dostatečné hladiny látek důležitých pro tělo (podobně jako při podvýživě), i když je tělo hmotnostně nad normálem.

Pravidelné pití vymačkané citronové šťávy účinně pomáhá při pálení žáhy, plynatosti i křečích, dobře pročistí střeva, zbavuje tělo hlenů, zabraňuje zácpám i průjmům.

Stimulace jater

Citronová voda je nejlepším přítelem našich jater. Játra se snaží naše krevní řečiště zbavit všech toxinů, se kterými jsme neustále ve styku. Dýcháme znečištěný vzduch a výfukové plyny, absorbujeme chemické látky z šampónů, pracích prostředků, krémů. Plno konzervačních látek, barviv a změkčovadel či insekticidů přijímáme z potravin.

Naše játra mají hodně práce, a proto je dobré jim pomoci. Naštěstí jsou játra schopná regenerace. A zdravá strava zahrnující alkalizující jídla pomáhá obnovným procesům v játrech. Ano a citron, přestože obsahuje velké množství kyselin, je ve skutečnosti jednou z nejlepších zásadotvorných potravin. Jednou z mála v době plné kyselinotvorné stravy.

Citronová šťáva posiluje jaterní enzymy, reguluje hladinu cukrů v krvi a slouží jako základ pro tvorbu nových enzymů. Čerstvá citronová štáva pracuje pro játra nejlépe ze všech potravin. Citronová šťáva rozpouští kyselinu močovou v játrech a zkapalňuje žluč. Vysoký obsah draslíku v citronu je vysoce účinný při léčbě všech potíží se žlučníkem.

Přírodní antiseptikum

Nezanedbatelnou funkci má citronová voda i v boji se škodlivými bakteriemi. Udržuje je v těle v přijatelném množství.

Pomáhá jen čerstvý citron

Rada na závěr. Všechny uvedené účinky má jen voda s čerstvě vymačkaným citronem bez přidaného cukru. Konzervované a koncentrované citronové přípravky vodu jen obarví a dochutí, ale zdraví nám nijak nezlepší.

Autor: Michaela Kopřivová

Zdravotní potíže způsobené pitím koly
Zdravotní nástrahy moderní doby

Další články

Poporodní traumata

Poporodní traumata

01.07.2013

Porod je velmi radostná událost, zároveň však také velký zásah do organismu ženy, který někdy může mít velmi nepříjemné následky, které lze naštěstí úspěšně řešit. Bohužel mnoho ma ...