Jak zhubnout

Potraviny pro hubnutí

Michaela Kopřivová
27.06.2013

Existují potraviny, které jsou vhodné pro pevné kosti, jiné pro prevenci chronických onemocnění, další pro zlepšení zraku nebo pro bystré myšlení. Ale víte, že jsou nové důkazy o tom, že některé potraviny vám při jejich zařazení do jídelníčku v rozumném množství pomohou zhubnout?

Luštěniny

Jejich výhodou je, že obsahují proteiny a žádný tuk. Na rozdíl od masa. Další výbornou vlastností je vysoký obsah tzv. rezistentního škrobu. Ten v těle působí jako nerozpustná vláknina. Prodlužuje proto pocit sytosti a snižuje glykemický index potravin. To znamená že hladina krevního cukru je vyrovnanější, nevytváří se tuky z cukrů a nehrozí záchvaty „vlčího hladu“.

Ovesné vločky

Jsou také výborné díky obsahu proteinů, vlákniny i rezistentního škrobu.

Borůvky

Tenhle černý poklad našich lesů je známý svými účinky proti stárnutí či podporu zraku. Ale skvělé jsou i na udržení figury – hrnek borůvek má jen 80 kalorií a zasytí vás 4g vlákniny.

Losos

Přestože je poměrně tučný, je výbornou potravinou k hubnutí díky obsahu omega 3- mastných kyselin. Na jeho přípravu další tuky nepotřebujete, takže ve skutečnosti je málo kalorický.

Grapefruit

I když nezměníte nic jiného ve svém dietním plánu, tak vězte, že pouhým pojídáním půlky grapefruitu před každým jídlem můžete shodit půl kilogramu za týden. Látky obsažené v grapefruitu snižují inzulín, hormon regulující mimo jiné zásoby tuku.

Avokádo

Další případ, toho, že i tuky pomáhají hubnout. Toto hutné, krémovité ovoce obsahuje  mononenasycené kyseliny (MUFA). Ty zmenšují pocity hladu, pomáhají hubnutí hlavně v oblasti břicha. Kromě toho snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že příznivě upravují poměr tuků v těle. Snižují nežádoucí LDL cholesterol a přitom zvyšují ten „hodný“ HDL cholesterol.

Brokolice

Je známa svými protirakovinnými účinky, ale pomáhá i hubnout. Zaplní vás velkým množstvím vlákniny, a přitom má jen 30 kalorií v běžné porci.

Zelený čaj

Zavodní stejně tak dobře jako voda. Navíc antioxidanty v zeleném čaji pomáhají spalovat tuky a kalorie. Jedna studie ukázala, že 5 šálků denně pomůže shodit dvakrát tolik, a to převážně kolem pasu.

Vejce

Vejce mají špatnou reputaci ohledně hubnutí i zdraví. Ve skutečnosti vysoký obsah bílkovin pomáhá udržet apetit v mezích. V jedné studii se ukázalo, že ženy s nadváhou, které snídaly vejce ke snídani, ztratily dvakrát tolik váhy než ženy, které začaly svůj den pečivem. Ani vliv na hladiny cholesterolu v těle není takový, jak se předpokládalo.

Autor: Michaela Kopřivová

Nejdelší den v roce a noc zázraků
Fruktóza může být nebezpečná

Další články

Zázrak jménem kustovnice čínská
Bylinky

Zázrak jménem kustovnice čínská

19.06.2013

Kustovnice čínská (goji berry) pochází z Asie, je známá hlavně v jižní Číně. Máte-li pocit, že něco podobného vám roste v živém plotě, nemusíte se mýlit – může se jednat o příbuzno ...