Péče o dítě

Jak vychovat sebevědomé dítě

Milena Mocková
28.06.2013

Každá maminka si přeje, aby se její dítě mělo v životě dobře. Jako rodič to můžete do jisté míry ovlivnit. Jak? Výchovou, která dítě povede ke zdravému sebevědomí.

Ačkoli to může vypadat jednoduše, na rodičovství je právě tohle možná to nejnáročnější. Dávat dítěti lásku, ale nerozmazlovat, vychovávat, ale netrápit a nezašlapávat dětskou osobnost, podporovat, ale nezvykat na to, že je život vždy jednoduchý. Je to složité i proto, že každé dítě je jiné, ke každému je třeba přistupovat individuálně.

Mít sebevědomí znamená uvědomovat si svou cenu, nedat se ovlivnit míněním druhých a nenechat se rychle znejistět. Co se sebevědomí dětí týče, pomáhá jim k němu bezpodmínečná láska, přijetí a zároveň přiměřeně nastavené hranice a požadavky na ně kladené.

Již od batolecího věku můžou rodiče pozorovat náznaky, zda je dítě průbojné, ustrašené nebo úzkostné. Ještě více se povaha dítěte projeví se vstupem do kolektivu (hřiště, školka, škola). Vaše dítě vám může připadat suverénní, ale všechno se může změnit. Sebevědomí se v dětském věku teprve utváří.

Vytváření a posilování sebevědomí

Pokud s partnerem o sobě nepochybujete, budete to mít daleko jednodušší. Pokud máte problémy se sebedůvěrou, bude ji mít i vaše dítě. Potomek málo sebevědomých rodičů nejenže dědí předpoklady k nízkému sebevědomí, ale především projevy nízkého sebevědomí doma okoukává a poté kopíruje.

Na utváření sebevědomí člověka působí vnitřní a vnější vlivy. Mezi ně se řadí fyzické a psychické dispozice jedince (temperament, míra unavitelnosti, zátěžové situace a stres, citlivost, odolnost). Vnějšími vlivy působícími na sebevědomí jsou rodiče, sourozenci, sociální okolí člověka, vrstevníci, škola, školka.

U výchovy sebevědomých dětí se zdůrazňuje především nezbytnost pochvaly. Chválené dítě toho zvládá víc a nebojí se riskovat a upadnout. Vstává a zkouší to, co se mu nepovedlo, znovu a znovu. Nic se však nemá přehánět. Pokud je dítě doma chváleno za vše, později ve svém životě neudělá bez pochvaly ani ránu a velice špatně bude snášet kritiku.

Dítě by se nemělo bát říci svůj názor, přání nebo nesouhlas. Mělo by být spokojené, ne přehnaně ušlápnuté, ale nemělo by si dělat, co chce. Často se stává, že rodiče nastaví hranice, ale nejsou v jejich prosazování důslední, prosazují je jenom někdy a dítě pak rodiče nerespektuje.

Jak podpořit sebevědomí dítěte

  1. Respektujte jeho osobnost
  2. Dopřejte mu svobodu
  3. Netrestejte ho za svoje chyby
  4. Podporujte jeho zodpovědnost
  5. Nepodceňujte dětskou inteligenci
  6. Nesrovnávejte svoje děti s ostatními
  7. Vyvarujte se negativních výroků
  8. Buďte dítěti vzorem

Autor: Milena Mocková

Ozónová díra a opalování
Pro koho je vhodná liposukce

Další články

Jak jsme se stravovali dříve a co jíme dnes
Vitamíny a minerály

Jak jsme se stravovali dříve a co jíme dnes

13.06.2013

Strava našich předků byla vyvážená a pestrá. Přestože naše prapraprababičky nevěděly nic o vitamínech, bílkovinách či minerálech, stravovaly se zdravě. Složení jídla v dřívějších d ...