Opalování

Ozónová díra a opalování

Jitka Suchánková
25.06.2013

I když se po nedávných extrémních vedrech počasí chová, jako by léto ani nezačalo, lze předpokládat (a musíme doufat), že zase přijdou teplé a slunečné dny, kdy se budeme moci koupat a opalovat. Každopádně za pár dní začnou prázdniny a spousta lidí odjede za sluncem někam dál. Pojďme si říci pár slov o nebezpečí slunečních paprsků v souvislosti s ozónovou dírou.

Ozón, tedy tříatomová molekula kyslíku (O3), je přirozenou součástí naší atmosféry. V přízemní vrstvě atmosféry byl zjištěn roku 1873, ve vyšších vrstvách atmosféry roku 1881. Přesnější měření celkového obsahu v atmosféře byla provedena až roku 1920. Od tohoto roku výše můžeme sledovat rychlý rozvoj tzv. ozónometrie.

Oblast stratosféry, kde je ozónová vrstva výrazně oslabená, se nazývá ozónová díra. V současné době se nachází hlavně na pólech planety. Zeslabená vrstva ozónu představuje větší riziko záření UVB a UVC, které je karcinogenní.

Zvýšená intenzita UV záření může způsobit nejen poškození zraku, ale může také vyvolat rakovinu kůže a případně i snížení imunity organismu.

SPF – ochrana proti slunečnímu záření

Z těchto důvodů je nutné při pobytu na slunci používat kvalitní kosmetické prostředky pro ochranu proti slunečnímu záření. Tato ochrana se vyjadřuje zkratkou SPF (Sun Protection Factor) a značí stupeň ochrany před UV zářením po nanesení prostředku ve vrstvě o tlouštce 2 mg/cm2. Toto množství představuje u průměrně velkého člověka asi polovinu balení velikosti 75 ml.

Stupeň ochranného faktoru si vybíráme podle toho, jak naše pokožka reaguje na slunce (po jak dlouhé době zčervená) a jak dlouhou dobu chceme na slunci strávit. Čas, který chceme strávit opalováním, podělíme dobou, během které se při opalování bez ochrany na naší pokožce ještě neprojeví známky začervenávání. Číslo, které nám vyjde, se shoduje s SPF prostředku proti slunečnímu záření.

Například:

  • opalováním chci strávit 120 minut
  • doba, při které se při opalování bez ochrany na mé pokožce ještě neprojeví známky začervenávání, je 15 minut
  • SPF = 120:15. To znamená, že vhodný opalovací prostředek pro mne je s ochranným faktorem 8 (případně o něco vyšším)

Opalovací prostředky a zásady opalování

Při nákupu opalovacích krémů, sprejů či olejů se řiďte těmito pravidly:

  • prostředky na ochranu proti slunečnímu záření by měly chránit před UVA a UVB zářením
  • na etiketě by neměly být použity fráze jako 100% ochrana, úplná ochrana nebo opakovaná aplikace není za žádných okolností nutná

Slunce sice všichni hodně potřebujeme a díky jeho záření se náš organismus dopuje vitamínem D, ale ani slunění se nesmí přehánět. Ani když používáte ty nejosvědčenější a nejúčinnější přípravky na ochranu před slunečním zářením, neměli byste být na slunci příliš dlouho.

Důležité je omezit pobyt na slunci především v poledních hodinách. Nevystavujte přímému slunci kojence ani malé děti a nezapomínejte, že pro malé děti se prodávají speciální ochranné krémy s vysokým SPF.

Pro všechny pak platí, že prostředek na opalování s ochranným faktorem se aplikuje před zahájením slunění a že k udržení ochrany je nutno tuto aplikaci opakovat, především po koupání nebo otření ručníkem.

Autor: Jitka Suchánková

Meditace dokáže odstranit stres
Jak vychovat sebevědomé dítě

Další články

Základní pravidla hygieny po povodních
Hygiena

Základní pravidla hygieny po povodních

11.06.2013

Voda po povodních snad již na většině míst opadla nebo opadává a lidé, kteří byli záplavami postiženi, mají před sebou obrovské množství práce s likvidací škod, úklidem, čistěním a ...