Vitamíny a minerály

Vitamínové doplňky - splňují, co slibují ?

Petr Zimola
30.01.2009

Vitamíny - jejich název v nás vyvolává představy zdraví, svěžesti, elánu a vitality. Jsme přesvědčeni, že je potřebujeme, aniž bychom si byli zcela jisti proč. Reklamní spoty s vitamínovými a minerálními doplňky v nás vzbuzují představu, že bez nich snad ani zdravý a spokojený život nemůže být.

Nebereme je proto, že bychom trpěli avitaminózou (která není až na ojedinělé případy ve vyspělých zemích obvyklá). Jíme je spíše v případech, kdy si myslíme, že je naše strava až příliš jednotvárná, užíváme je i v nemoci či těhotenství, kdy bychom mohli potřebovat více vitamínů, než je obvyklé.

Ale existuje nějaký důkaz, zda tyto doplňky opravdu splňují to, co slibují? Když američtí vědci procházeli studie zahrnující jak jednovitamínové tak multivitaminové přípravky, jejich zjištění bylo velice rozporuplné. Jejich cílem bylo zjistit, zda existují podklady pozitivních účinků vitaminových a minerálních přípravků při prevenci a léčbě celé řady celé řady nemocí včetně rakoviny, srdečních, jaterních a plicních onemocnění. Přitom se zaměřovali pouze na studie, které byly dobře propracované a daly se považovat za spolehlivé.

To, co zjistili, však není tak závažné, aby nás to přinutilo se urychleně vypravit do lékáren doplnit naše zásoby vitamínových tabletek.

Některé látky opravdu mají na některé lidi pozitivní účinky. Například komponenty s kyselinou listovou mají příznivý účinek v těhotenství, při prevenci rozvoje vad nervového systému u plodu.

Kombinace vápníku a vitamínu D zvyšuje hustotu kostí a snižuje riziko zlomenin u žen po menopauze, selen může redukovat riziko rakoviny prostaty, plic a kolorektální oblasti. Vitamín E se zase jeví jako úspěšný v boji proti kardiovaskulárním problémům u žen a u mužů kuřáků proti rakovině prostaty. Jeden průzkum dále ukázal schopnost antioxidantů a zinku pomáhat zlepšovat věkem podmíněnou makulární degeneraci.

Na druhou stranu beta karoteny by mohly zvyšovat riziko rakoviny plic u kuřáků a testy s vitamíny B2, B3, B6 a B12 neprokázaly jejich vliv při chronických onemocněních.

Výzkumníci měli obavy ohledně nepříznivých efektů konzumace většího množství těchto výrobků. S počtem informací, které jsou k dispozici, ale nelze činit zatím žádné závěry. Pro to je potřeba provést více výzkumů, které by se zabývaly právě jejich negativními vlivy.

Nemoci způsobené nedostatkem vitamínu, jako je beri-beri, kurděje a křivice, byly běžným jevem ještě v minulém století. Tyto časy jsou ale již pryč, ovoce a zelenina jsou dostupnější než kdy předtím a z vyvážené stravy lze získat vše, co tělo potřebuje. A věřte, že látky, které jíme právě v ovoci a zelenině, jsou daleko více komplexní, než ty synteticky připravené a zabalené v platových tubách.

Jaké vitamíny užíváte vy?

Autor: Petr Zimola

Těhotenství ve vyšším věku
Jak být silnější, štíhlejší a zdravější

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...