Fitness a kulturistika

Jak být silnější, štíhlejší a zdravější

Petr Zimola
27.01.2009

Moc dobře víte, že cvičení vašemu tělu prospívá. Hledáte způsoby, jak začlenit fyzickou aktivitu do svého denního režimu a jak si najít čas na nějaké to pořádné cvičení aspoň několikrát za týden. Ale pokud nejsou vaše aerobní aktivity vyváženy řádnou dávkou silového tréninku, opomíjíte klíčovou součást k celkovému zdraví a dobré fyzické kondici.

Navzdory své pověsti chlapské záležitosti, je posilování užitečné pro všechny. S pravidelným a vyváženým cvičebním plánem můžete snížit množství tělesného tuku, zpevnit tělo a spalovat kalorie mnohem efektivněji.

Získejte nebo ztraťte

Svalové hmoty přirozeně ubývá s věkem. Když neuděláte nic proto, abyste ji nahradili, zvýší se procento tělesného tuku. Ale posilování vám pomůže zachovat a posílit svaly v každém věku.

Účinky silového tréninku

  • Posiluje kosti - zatěžováním se pevnost kostí zvětšuje/zlepšuje a snižuje se riziko osteoporózy
  • Snižuje riziko zranění - posilováním svalů chráníte svoje klouby a šlachy od zranění. Také pomáhá udržet pružnost a rovnováhu a zůstat nezávislý, a to i vpokročilém věku.
  • Zlepší vytrvalost - tím jak zesilujete, ani se tak rychle nevyčerpáte
  • Zvýší vaše sebevědomí - posilování může nakopnout vaše sebevědomí a zlepšit váš celkový vzhled
  • Zlepší spánek - lidé, kteří pravidelně cvičí, méně často trpí nespavostí
  • Předchází chronickým onemocněním - silový trénink může redukovat známky a příznaky mnoha chronických onemocnění včetně artritidy, bolesti zad, cukrovky, obezity a osteoporózy

Jak cvičit

Posilovat lze doma nebo ve fitness centru. Možnosti jak cvičit jsou:

  • Využívat pouze vlastní tělo

Asi nejlepší způsob, jak začít, je provádět cviky, kde využíváte pouze vlastního těla. Existují cviky, které vám efektivně a účinně pomohou zlepšit kondici a vylepšit figuru. Mezi nejznámější patří kliky, shyby, sklapovačky a dřepy.

  • S lehkým závažím

Například lehké jednoručky jsou klasickými posilovacími pomůckami. Navíc není problém si doma vyrobit jednoduché závaží z plastové lahve naplněné vodou či pískem.

  • Činky a posilovací stroje

V každém fitness centru se nachází nejrůznější množství strojů a činek. Stroje jsou výborné v tom, že u začátečníků, oproti těžším činkám, značně regulují možnost zranění.

Pokud nemáte zdravotní problémy, které by vám v cvičení zabraňovaly, můžete začít.

Nejdříve se zvolna asi 10 minut zahřejte. K zahřátí stačí poskakování, rychlá chůze či jízda na rotopedu. Poté se opět zhruba 10 minut protahujte.

Pro první dvě série zvolte takovou zátěž, při které bez větších problémů zvládnete 12-15 opakování. V dalších sériích dělejte 8-12 opakování. Při prvním cviku se dělá obvykle o něco více sérií než poté v dalším, protože první dvě série by měly být na zahřátí.

Aby měli svaly dostatečný čas na regeneraci, odpočívejte alespoň den mezi procvičování stejných svalových skupin. Pokud při cviku snadno zvládáte 15 a více opakování, postupně zvyšujte zátěž a obtížnost. Pamatujte, ucítíte-li bolest, přestaňte. Třebaže mírné pálení ve svalu je normální, ostrá bolest a nateklé klouby jsou známkou možného zranění.

Kdy očekávat výsledky

Nemusíte trávit hodiny denně dobrovolným mučením sebe sama činkami. 30-45 minut dvakrát až třikrát týdně jsou pro většinu lidí dostačující. Navíc už po prvním cvičení se budete cítit uvolnění a příjemně unavení.

Sport a posilování nevyjímaje jsou úžasnou vzpruhou pro psychiku a pocit pohody. Zkuste a uvidíte.

Autor: Petr Zimola

Vitamínové doplňky - splňují, co slibují ?
Jak správně posilovat

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...