Vlasy

Lakování vlasů může být nebezpečné

Alena Mrákotová
22.12.2008

Ženy, vy všechny víte, že čas strávený v salónu krásy vám dodá skvělý pocit, že vypadáte skvěle. Víte však, že kadeřnice, které jsou těhotné a jsou v kontaktu s lakem na vlasy každý den, vystavují své nenarozené děti nebezpečným škodlivým látkám a riziku narození miminka s genitální vadou?

Nedávné uvedené studie ukázaly, že synové kosmetiček a kadeřnic byli dvakrát více postiženi vrozenými defekty. Nejčastějšími defekty je postižení močového systému, při němž dochází k otevření močovodu, kdy se močovod zdá být na opačné straně penisu než má být. Tato porucha může být obvykle opravena jednoduchým výkonem. Bohužel, občas může vést k neplodnosti či sexuální dysfunkci.

Paul Elliot a jeho kolegové z Londýna se dotazovali přibližně 471 matek, kterým se narodili synové s tímto zvláštním defektem, a 490 matek, kterým se děti narodily bez tohoto defektu. Účelem bylo zjistit jakým látkám byly matky vystavovány, včetně tiskařské černě, lepidel, výfukových plynů nebo laku na vlasy.

Zatímco ostatní látky nepřinášely nějaké následky, které by byly statisticky významné na průkaz poškození dětí, lak na vlasy měl velký dopad. Z 74 žen, které oznámily, že se pravidelně vystavovaly laku na vlasy v zaměstnání během prvních třech měsíců jejich těhotenství, 50 porodilo syny s defektem genitálu.

Pro porovnání - dětí, které se narodily s genitálním defektem, bylo mnohem méně u žen, které neohlásily pravidelný kontakt s lakem na vlasy – přesně 294 z 618 žen.

Výzkumný tým objevil, že látky které se nazývají ftaláty, jsou obsaženy právě v laku na vlasy a můžou mít vinu na těchto vadách. Ftaláty jsou známé především tím, že zasahují hormony, a tím pádem mají vliv i na pohlavní systém dětí.

Tyto látky jsou v kosmetických přípravcích a lacích na vlasy od roku 2005 v Evropské unii zakázány. Ve Spojených státech amerických jsou ftaláty zakázány pouze ve hračkách pro děti.

Zvýšený poplach vyvolala starší studie, když se ftaláty objevily ve větší míře v dětských kousátkách. Předtím byly ftaláty v USA obyčejně užívány v umělé hmotě a farmaceutickém průmyslu. Vědci tedy poukázali na to, že krom kadeřnic a kosmetiček mohou také ostatní ženy dávat svým nenarozeným potomkům předpoklad k tomu, aby se narodili s vrozenou vývojovou vadou.

Paul Elliot tvrdí, že skutečným problémem je, že těhotné ženy vystavují své děti škodlivým látkám, které pak zasahují do funkcí hormonů, kterým bohužel ještě nedokážeme příliš porozumět. Také uvedl, že v našem prostředí se vyskytují látky, ovlivňující mužské hormony a ty rovněž mají vliv na vývoj plodů. Jedním z příkladů mohou být estrogeny, které se objevují ve farmaceutických produktech nebo v malém množství také ve vodě.

Nová studie přináší zajímavé novinky hlavně ženám, které čekají miminko. Vědci objevili, že pokud ženy užívají během těhotenství acidum folicum, snižují tak riziko narození miminka s vrozenou poruchou.

 

A jak jste na tom s lakováním vlasů vy? Je lakování vaším denním rituálem třeba stejně tak jako čištění zubů? Budete se v těhotenství snažit vyhýbat se laku na vlasy?

Autor: Alena Mrákotová

Japonská masáž shiatsu
Spánek a práce na směny

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...