zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Jak poznat alergii na penicilin?

Kateřina Hájková
09.05.2021

Klasifikace alergie na penicilin je založena na časovém intervalu mezi podáním léku a nástupem reakce. Co dalšího byste o ní měli vědět?

I když existuje několik typů penicilinu, všechny mají beta-laktamové jádro a lze je do určité míry považovat za antibiotikum, které eliminuje bakterie způsobující různé infekce, jimž pomáhá předcházet. Alergie na penicilin je způsobena antibiotikem, které pochází z houby Penicillium. Vede k vysokému indexu morbidity a mortality a její diagnóza závisí na klinické anamnéze a kožních testech. Jak mohou alergické reakce na penicilin vypadat?

Tři druhy alergických reakcí na penicilin

Alergické reakce na penicilin a na beta-laktamová antibiotika obecně lékaři klasifikují na základě časového intervalu mezi podáním léku a nástupem reakce. Ty mohou být trojího druhu:

  1. Okamžité: Dochází k nim během první hodiny od podání léku. Obvykle jsou zprostředkovány specifickým imunoglobulinem E (IgE), který rychle uvolňuje histamin a další zánětlivé mediátory. Forma, v níž se projevují, se pohybuje od mírných reakcí, jako je kopřivka, angioedém a sípání, až po těžké reakce jako anafylaktický šok.
  2. Zrychlené: Projevují se v rozmezí 2 - 72 hodin po podání antibiotika. Neexistuje přesný popis jejich mechanismu, i když se mohou objevit reakce jako kopřivka, angioedém, otok hrtanu a sípání.
  3. Zpožděné: Objevují se po 72 hodinách nebo více po podání léku. Obvykle jsou zprostředkovány T-lymfocyty a projevují se mnoha způsoby.

Zrychlené a zpožděné reakce je možné sloučit do jedné skupiny mezi jejíž nejčastější projevy patří kožní projevy jako vřídky, pupínky, puchýřky či zarudnutí následované kopřivkou, dále postižení sliznic.

Jak probíhá diagnóza

Základem diagnózy je popis symptomů společně s informací o době, která uplynula mezi užitím penicilinu a nástupem reakce. Lidé si totiž často pletou nezávažné alergické reakce s možnými vedlejšími účinky, což nemusí skončit dobře. Odeznění senzibilizace neboli přecitlivělosti na penicilin také nemusí být trvalé, ta se může znovu projevit po opakovaném užití antibiotika nebo po kožním testu u alergologa. Ten se provádí na předloktí a výsledky se odečítají po 15-20 minutách. Takovým způsobem se testují okamžité reakce, pro identifikaci reakcí zpožděních se užívá intradermální kožní test, jenž se odečítá po 20 minutách, 48 a 72 hodinách.

Lékaři celkově předepisují penicilinová antibiotika poměrně často, což může u některých citlivých jedinců vést až k výskytu smrtelných alergických reakcí (anafylaktický šok). Proto je velmi důležité správně a včas diagnostikovat alergické reakce na předepsaná antibiotika a nepřecházet je s tím, že se jedná o vedlejší účinky léku.

Antibiotika - je lepší se jim vyhnout? 

Autor: Kateřina Hájková

Pažitka: Nenápadná bylinka s cibulovou chutí
Necítíte se ve své kůži? Na vině může být hormonální nerovnováha

Další články