Rakovina, nádor

Světový den boje proti rakovině

Zdravě.cz
04.02.2011

Dnešní den, 4. únor, je od roku 2000 Světovým dnem boje proti rakovině. Po celém světě se konají vědecká sympozia zaměřená na výzkum a prevenci rakoviny, setkávají se lidé, kteří proti této zákeřné chorobě bojují.

Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Každý rok zemře na rakovinu více než sedm milionů lidí a ročně je diagnostikováno téměř 11 milionů nových případů. U většiny nádorových onemocnění je patrný vliv prostředí a životního stylu. Statistiky navíc ukazují, že 43 % případům rakoviny se dá předejít zdravým životním stylem osvojeným v dětství.

Letošní Světový den boje proti rakovině je zaměřen na možnosti aktivní prevence rakoviny.

V letech 1986 - 2000 realizovaly zakládající země Evropské unie program Evropa proti rakovině. Tento program omezil výskyt rakoviny a snížil úmrtnost na některé zhoubné nádory.

Byl také sepsán Evropský kodex proti rakovině - jedenáct zásad, jejichž dodržováním lze snižovat riziko rakoviny.

Evropský kodex proti rakovině

Celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit, když si osvojíme zdravější životní styl.

 1. Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí.
 2. Vyvarujte se obezitě.
 3. Denně vykonávejte nějakou fyzickou činnost.
 4. Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.
 5. Jestliže pijete alkohol, pivo, víno nebo koncentráty, omezte konzumaci na dva nápoje denně (jste-li muž) a na jeden (jste-li žena).
 6. Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvláště důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.
 7. Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby. Programy veřejného zdravotnictví, které mají preventivní význam nebo zvyšují pravděpodobnost jejího vyléčení.
 8. Ženy od 25 let by se měly zapojit do skreeningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
 9. Ženy od 50 let by se měly zapojit do mamárního skreeningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
 10. Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skreeningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.
 11. Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.

 

Přečtěte si o rakovině na Zdravě.cz:

Rakovina - zákeřné a obávané onemocnění

Rakovina děložního čípku

Rakovina kůže - strašák naší společnosti

Rakovina tlustého střeva - smutné prvenství Čechů

Strašák žen - rakovina prsu

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

Prevence proti rakovině děložního čípku

Autor: Zdravě.cz

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci
Chřipka, nachlazení a viróza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Sexuální problémy po porodu
Porod

Sexuální problémy po porodu

26.02.2011

Intimní život ženy i jejího partnera se může narozením dítěte od základů změnit. Důvodem nemusí být jen náhlý nedostatek času a spánku, nové povinnosti a pocit velké odpovědnosti. ...

Iyengar jóga
Jóga

Iyengar jóga

19.02.2011

Tato metoda jógy bývá mnohdy považována za nejpreciznější a nejucelenější koncepci jógových cvičení. Důležitá je pro ni pozornost k detailu a stav nutného soustředění mysli. Obsahu ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci
Vztahy v rodině

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

Chcete mít více dětí a uvažujete, zda je lepší počkat, aby byl mezi sourozenci větší věkový rozdíl, nebo je mít těsně po sobě, aby si byli blízko? Každý věkový rozdíl má své výhody ...

Syfilis může i zabíjet
Syfilis

Syfilis může i zabíjet

Syfilis (příjice, lues) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallium, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Neléčená syfilida může být smrtelná ...