zdroj: shutterstock.com
Zácpa

Zbavte se zácpy jednou provždy

Petr Zimola
12.11.2008

Zácpa postihuje zhruba 30% dospělé populace. Projevuje se hlavně nepravidelnou stolicí (méně jak 3krát za týden) a několika dalšími příznaky, jako je bolest břicha, pocit obstrukce v konečníku, absence satisfakce, složité a úporné tlačení a pocit nedokonalého vyprázdnění.

Obecně můžeme rozlišit dva druhy: habitální (návykovou) a symptomatickou.

Málo objemná strava, nedostatek vlákniny a tekutin, málo pohybu nebo ve spěchu potlačované nucení na stolici. To vše vede k útlumu defekačního reflexu a vzniku habitální zácpy.

Druhou skupinou je zácpa symptomatická (také nazývaná sekundární). Vzniká jako následek jiného onemocnění, jichž může být celá řada. Nejčastěji se jedná o neurologické problémy. Dále to může být porucha metabolického aparátu či špatná funkce žláz s vnitřní sekrecí.

Někdy nás zácpa také potkává na cestách, jedná o zácpu akutní. Je způsobena změnou ve stravování a trvá jen několik dní. Vhodnou pomocí jsou projímadla.

Prevence zácpy

Trpíte-li častěji zácpou, je rozumné se zamyslet nad některými věcmi.

Tou první by měl být váš jídelníček. Jídla s vysokým obsahem tuků a nízkým množstvím vlákniny zažívání rozhodně neprospívají. Vláknina ve střevech plní řadu důležitých funkcí: zvětšuje objem stolice a změkčuje ji, podporuje střevní funkci, váže rakovinotvorné látky, toxiny a cholesterol. Najdeme ji v obilninách, luštěninách, zelenině, ovoci a bramborách.

Další věci je dostatek tekutin. Tekutina pomáhá udržet stolici měkkou a snadno průchodnou. Vhodná je formě vody a různých ovocných či zeleninových džusů a šťáv. Naopak kofeinové

a alkoholické nápoje nejsou příliš vhodné, neboť mají tendenci trávicí systém vysušovat.

V neposlední řadě je tu zdravý pohyb. Pravidelná cvičení udržují zažívací systém zdravý a aktivní. Nepotřebujete aby se z vás stal skvělý atlet, ale 20-30 minutová procházka denně může pomoci.

Projímadla

Projímadla (laxativa) jsou účinným lékem při zácpě a většinou je bez problémů zakoupíte v lékárně. Existují tři druhy projímadel.

  • objemová - zvětšují objem stolice a někdy se i užívají jako doplněk stravy
  • kontaktní - stimulují činnost tlustého střeva (Gutalax, Fenolax)
  • osmotická - strhávají s sebou vodu a tím vyvolávají průjem (objemová a kontaktní by průjem vyvolávat neměly)

Při dlouhodobém užívání některých laxativ hrozí poškození stěny tlustého střeva. Proto je vždy lepší se o dlouhodobějším užívání poradit s lékařem.

Jiné možnosti

Krom speciálních cviků lékaři často doporučují tzv. nácvik defekačního reflexu. Každé ráno když vstanete, vypijete sklenici vody. Za zhruba 20 minut se půjdete pokusit o stolici bez ohledu na to, jestli se vám chce, nebo ne. Pokud je tento rituál vykonáván pravidelně, úspěch se brzy dostaví.

Nelekejte se

Tvrzení, že každý člověk by měl jít pravidelně jednou denně na „velkou", není tak docela správné. Neexistuje žádné správné číslo, nejčastěji to bývá v rozmezí 3krát denně až 3 za týden. Záleží na složení stravy, množství pohybu atd. Každý člověk by měl znát svůj normální počet a poznat kdy něco není v pořádku.

Jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Petr Zimola

Co je to bolest ?
Nepříjemné alergie

Další články

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Gemmoterapie
Terapie

Gemmoterapie

10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní p ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

 Pozor na popáleniny
Popáleniny

Pozor na popáleniny

27.01.2009

Co dělat, když se popálí vaše děti nebo vy sami? Ve většině případů se děti popálí v přítomnosti dospělého. Ten velmi často zazmatkuje a bez toho, aniž by si vše rozmyslel, zareagu ...