Terapie

Gemmoterapie

Petr Zimola
10.02.2009

I dnes, v 21.století, kdy moderní medicína dosáhla nevídaného pokroku, existují případy, na které klasické léčebné postupy tak úplně nezabírají. Vznikají proto různé alternativní postupy. Jedním z nich je i léčebná metoda zvaná gemmoterapie.

To nejcennější, co rostlina má

V roce 1952 si belgický lékař Paul Henry po stovkách experimentů s rostlinnými látkami uvědomil, že to nejcennější, co rostlina může poskytnout, vkládá do svých pupenů.

Zjistil, že účinky látek jsou příliš silné, a tak se je rozhodl homeopaticky zředit na jednu desetinnou hodnotu (D1). Tím vlastně dal získané tinktuře dvojí charakter. Jednak obsahují homeopatickou léčivou informaci a zároveň si stále ještě uchovávají vysoké množství účinných látek. O pár let později dostal léčebný postup využívající zárodečné tkáně rostlin pojmenování gemmoterapie (z lat. gemmon= pupen).

Jak gemmoterapie pomáhá?

Jak již bylo řečeno, rostlinné pupeny obsahují vysoce léčivé látky, mezi jinými různé minerály, enzymy, hormony a vitamíny. Pupeny se sbírají na jaře, kdy mají největší objem a jsou plné účinných látek.

Pupeny se nakládají na zhruba 24 dní do čistého lihu zředěného lékárenským glycerínem. Poté se obsah zfiltruje a vytvoří se základ, který se ještě dále zpracovává na konečnou tinkturu. Krom pupenů se ještě využívají mladé listy a vlásečnicové kořínky.

Spektrum používaných rostlin je široké, takže i množství neduhů, na něž se používá, je veliké. Úspěšně se aplikuje na množství  chorob a systémových poruch lidského těla.

Příklad za všechny je kombinace topolu, břízy a vinné révy, jež má obdivuhodné výsledky při doléčování některých následků boreliózy, nemoci, při které se medikamentózní léčba uplatňuje jen částečně (boreliotická artritida, atd.).

Na lepší ovlivnění celkového stavu pacienta je lepší užívat kombinace několika gemmoterapeutik. Při začátku kůry se nejprve podává tzv. drenážní prostředek. K tomu účelu se nejčastěji používá produkt z břízy nebo dubu. Ten stimuluje činnost jater a slinivky a během týdne tělo zbaví toxických látek. Díky tomuto detoxikačnímu postupu je tělo připraveno na  přípravek určený k léčbě již konkrétních obtíží. Bez něho není samotná léčba tak účinná.

Ke konci kůry, která trvá v závislosti na onemocnění 3 až 9 týdnů, lze užívat prostředky na celkovou regeneraci organismu a imunity. Při chronických onemocnění se kůra může po minimálně měsíční pauze opakovat.

Gemmoterapie má nesporně mnoho výhod. Je jí možné využívat při každé nemoci, neboť nemá vedlejší účinky, obsahuje spoustu pro tělo důležitých látek (vitamíny, stopové prvky, atd.) a tak léčba tělo posílí. Lze ji kombinovat s klasickými léky a u nás je poměrně dobře cenově dostupná. Stále však zůstává léčbou přírodní a alternativní, takže trvá déle než zabere. Ale i přesto by měla mít pevné místo v povědomí lidí jakožto přirozený, efektivní a účinný léčebný postup.

Jaký názor na to máte vy?

Autor: Petr Zimola

Pohlavní choroby
Klady a zápory hormonální antikoncepce

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Pohlavní choroby
Pohlavně přenosné nemoci

Pohlavní choroby

05.12.2008

Pohlavní nemoci se přenáší takřka výhradně pohlavním stykem, jen zřídka i jiným způsobem. Postihují primárně zevní a vnitřní orgány močopohlavního systému, v případě chronického ne ...

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...