zdroj: istockphoto.com
Zánět močových cest

Zánět močových cest

Zuzana Šilhavá
27.11.2008

Určitě jste to už někdy zažili: nepříjemné pocity při močení, pálení či řezání zvláště v poslední fázi močení, tlak nebo bolestivost v podbřišku. Jednalo se nejspíš o zánět močových cest.

Někdy se v moči objeví i malé množství krve ze sliznice močového měchýře podrážděného zánětem.

Infekce močových cest je velmi častou zdravotní obtíží, podle statistik postihne každou druhou ženu alespoň jednou za život. Ženy trpí tímto problémem častěji než muži. To je způsobeno rozdílnou anatomickou stavbou. Ženy mají kratší močovou trubici a její ústí se nachází blíže konečníku. To umožňuje snazší průnik bakterií do močových cest. V 80 % případů jde o bakterie Escherichia coli. Tyto bakterie běžně žijou v našich střevech a brání množení nebezpečných bakterií. V močových cestách však vyvolají problémy. Také pohlavně přenosné bakterie mohou proniknout do močových cest a vyvolat zánět.

Riziko vzniku zánětu je vyšší u těhotných žen a diabetiků.

V počátečních stádiích jsme schopni poradit si s drobnými obtížemi sami. Někdy stačí upravit pitný režim. V močovém měchýři, který je pravidelně proplachován vodou, se bakterie nemnoží tak snadno.

Pomoci mohou urologické čaje, v prodejně s bylinnými přípravky nebo v lékárně vám jistě poradí. Brusinky jsou známé tím, že zbavují močových měchýř bakterií, jsou tedy velmi účinné v boji s infekcemi močových cest, nesmíte si však vybrat brusinkový džus slazený cukrem.

Konzumace cukru a sladkostí vůbec, včetně medu, naopak stav zánětu močových cest zhoršuje. Ve sladkém prostředí se bakteriím daří výborně a rychle se množí.

Pokud obtíže přetrvávají déle než dva dny, zhoršují se, či pokud jsou provázeny zvýšenou teplotou, je namístě navštívit lékaře. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika.

Neléčený a „přechozený" zánět močových cest se může velmi snadno rozšířit do ledvin. Ledviny jsou životně důležitým orgánem, zánět ledvin je závažný stav, který může znamenat trvalé poškození ledvin nebo dokonce ohrožení života.

Prevencí zánětu močových cest je v prvé řadě celková dobrá kondice. Člověk spíše onemocní, pokud je unavený, prochladlý, či jinak oslabený. Význam vyvážené stravy a dodržování pitného režimu byl vysvětlen. Důležitou součástí prevence je také přiměřená hygiena: mytí, výměna prádla, výměna menstruačních vložek a tamponů, vymočení se před a po pohlavním styku. Kalhotky typu tanga mohou výskyt zánětů močového měchýře zhoršit. Tenký proužek látky se snáze propotí, vlhkost je pak cestou, která umožňuje pohyb bakterií od konečníku k ústí močového měchýře.

Při hygieně po použití toalety je nezbytné dodržet směr pohybu toaletního papíru dozadu, od pohlavních orgánů ke konečníku, nikdy opačně, neboť obrácený směr by opět způsobil rozšíření bakterií.

Stejně jako nedostatečná hygiena však může škodit hygiena nadměrná. Příliš časté mytí, pobyt v chlorované vodě, nebo používání kosmetiky, která citlivé oblasti dráždí, narušuje zdravou rovnováhu mikroorganismů v našem těle, a tím přirozenou obrannou schopnost. Jaké přípravky péče o intimní hygienu zvolit, to je vysoce individuální záležitost. Rovněž časté střídání sexuálních partnerů může zvýšit riziko zánětu močových cest.

Autor: Zuzana Šilhavá

Poruchy paměti
Nové způsoby v léčbě lupénky

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...