Lupénka

Nové způsoby v léčbě lupénky

Alena Mrákotová
02.02.2009

Lupénka neboli psoriáza je staré onemocnění, které bylo známo již v době starého Egypta. Lupénka není infekční, tudíž není nakažlivá. Postižených touto chorobou stále přibývá. Jen v ČR trpí tímto onemocněním více než 300 000 lidí. Lupénka postihuje největší orgán našeho těla – kůži.

Onemocnění se vyskytuje u novorozenců, dospělých, ale i důchodců. Psoriázu rozdělujeme dle věku postižení. I. typ je podmíněn zejména dědičností a postihuje lidi do 40 let věku. II. typ je charakteristický hnisavými puchýři a vyskytuje se po 40. roce věku.

Příčiny lupénky

 • genetické dispozice
 • snížení obranyschopnosti
 • stres
 • léky
 • infekce
 • zánětlivé reakce v organismu
 • špatná životospráva
 • změny hladiny hormonů
 • poruchy funkce štítné žlázy
 • diabetes

Příznaky lupénky

Za přítomnosti lupénky se kůže obnovuje až 7x rychleji než u zdravého člověka. Z tohoto důvodu je nejsilnějším příznakem jiný vzhled kůže. Dle lokality a charakteru kožních změn rozlišujeme několik druhů lupénky.

Druhy lupénky

1. Ložisková lupénka

Charakteristická jsou vyvýšená, zarudlá a šupinatá místa, zejména na místech, která jsou nejvíce zatěžovaná (hlava, zadní strana horních končetin, lokty, dlaně, prsty, kolena, křížová oblast zad).

2. Kapkovitá lupénka

Má daleko mírnější průběh a postihuje hlavně děti.

3. Inverzní lupénka

Objevuje se přesně na opačných místech než ložisková lupénka (na krku, v podpaží, v pupíku, pod prsty, v tříslech). Tvoří typický vzhled velmi suché kůže s mokvajícími oblastmi.

4. Puchýřkovitá lupénka

Dle názvu je typická výskytem puchýřků hlavně na dlaních a ploskách nohou a je doprovázena horečkou či zimnicí. Tento stav je celkem vážný a proto vyžaduje hospitalizaci.

Vyšetření lupénky

Vždy by mělo proběhnout vyšetření u dermatologa.

Léčba lupénky

Léčba bývá bohužel velmi často pouze přechodná a bezvýznamná. Nemocný nemá motivaci a mnohdy dochází k psychické újmě. Do léčebného procesu jsou mnohdy nasazeny:

Antipsoriatika – jedná se o černý kamenouhelný dehet, který zapáchá a ničí oděvy

Kortikosteroidy - léky s velkým množstvím vedlejších účinků

Obecná doporučení při léčbě lupénky

 • dostatek spánku
 • správná životospráva
 • dostatečný pitný režim
 • nosit bavlněné oblečení
 • pobyt u Mrtvého moře
 • laserová terapie – vyžaduje však pravidelné a četnější návštěvy fototerapie

Předchozí zmíněné léčebné metody a způsoby se stávají spíše rutinní záležitostí, bohužel mnohdy bez výsledného efektu. Lékařské výzkumy se snaží nacházet stále nové a nové a především účinné řešení. Testování účinnosti není tak jednoduché. Lupénka nepostihuje žádný živočišný druh, pouze člověka, z tohoto důvodu je pak ztížený i samotný výzkum. Lidé postižení lupénkou stále více ustupují od chemikálií a snaží se najít řešení v alternativní a přírodní medicíně. Mezi tyto metody můžeme zařadit kryoterapii – léčbu mrazem, ale i hydrocolonterapii – léčebnou metodu k očištění tlustého střeva. Také metoda pomocí rybiček GARRA RUFA je již dostupná v ČR. Jedná se o terapii rybičkami, které pocházejí z termálních pramenů Turecka. Tyto rybky žijí ve vodě teplé 36 ºC. Z důvodu jejich pobytu v tak teplé vodě nemají velký výběr potravy. Živý se tedy odumřelou lidskou kůží, kterou opatrně svými tlamičkami okusují. Při okusování vylučují z tlamiček sekret, který má léčivé účinky.

Dalším přínosem pro léčbu pro psoriatiky jsou nové přípravky vyvinuté australským lékařem Michaelem Tirantem. Michael Tirant spojil pouze přírodní produkty – rostlinné suroviny, ovocné kyseliny, bylinky a oleje. Jeho přírodní kosmetika neobsahuje žádné škodlivé látky ani steroidy či kortizon. Svou léčbu složil ze tří základních komponentů – mycího gelu, masti a tělového mléka. Jeho studie trvala 8 týdnů a byla z 80 % úspěšná. Úspěšná natolik, že u některých pacientů dokonce zcela příznaky vymizely. Výsledky byly vypozorovány i u dětských pacientů. Tato přírodní kosmetika je dostupná bez lékařského předpisu.

Výsledek studie

zhojeno: 120 pacientů – 59,11 % celkem: 203 pacientůzlepšeno o 75 %: 31 pacientů – 15,2 % průměrná úspěšnost: 82,3 %zlepšeno o 50 %: 16 pacientů – 7,88 %zlepšeno o 25 %: 13 pacientů – 6,4 %nezlepšeno: 15 pacientů – 7,38 %zhoršeno: 7 pacientů – 3,44 %nepřišel na poslední kontrolu: 1 pacient – 0,49 %

Protože onemocnění lupénkou stále přibývá, je nutné najít co nejvhodnější a nejefektivnější lék, který by však neobsahoval ještě více škodlivin.

Lupénka je onemocnění, které postihuje jednak stránku fyzickou, ale také psychickou. Neestetické onemocnění často způsobuje psychický handicap v soukromém životě.

Autor: Alena Mrákotová

Zánět močových cest
Nepříjemné bolesti - migréna

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...