zdroj: shutterstock.com
Onemocnění ledvin a močových cest

Zápach a zabarvení moči - co může znamenat?

Veronika Tůmová
14.05.2018

Moč není zrovna často diskutované téma, přesto nám může svou barvou, konzistencí, možným zápachem i složením hodně napovědět, pokud jde o zdraví našeho organismu. Změna barvy či zápach moči nás může upozornit na mnohá onemocnění a být jedním z varovných příznaků.

Za tyto změny může více či méně závažná nemoc, ale třeba i jen změny ve stravování, případně složení některých potravin. Kromě změn barvy nebo atypického zápachu je dobré sledovat také zákal, množství moči, ale i to, zda pro nás není močení nepříjemné či dokonce bolestivé.

Kdy je barva moči v pořádku?

Za normální barvu moči se považuje rozmezí od světle žluté až po hnědou. Zabarvení moči je ovlivněno žlučí a bilirubinem, žlutým barvivem, které vzniká v důsledku rozpadu červených krvinek. Konečnou barvu moči však může ovlivnit také konzumace stravy a nápojů, které obsahují modré či zelené potravinářské barvivo, dále pak například nadměrná konzumace červené řepy či zelených rostlinných produktů.

Raw Food - objevte klady i zápory živé stravy

Různé příčiny netypicky zapáchající moči

Barva, hustota a zápach moči vypovídají mnohé o jejím složení. Zvláštní až silný zápach moči může značit přítomnost onemocnění, ale může být i pouhým důsledkem změny složení stravy, jak zmíněno výše. Příčinou mohou být silně aromatické potraviny, exotické ovoce apod. S močí odchází z těla voda, ionty, soli a další látky. Pokud moč zapáchá v důsledku onemocnění jater či ledvin, je zápach způsobený sirnými aminokyselinami. Infekce močových cest způsobená rostoucími bakteriemi může vyvolat zápach hniloby.

Za změny v moči můžou nemoci i váš jídelníček

Moč má svůj specifický zápach například i při cukrovce, může z ní být cítit aceton. Při nadměrné konzumaci masa, zejména uzenin a některých dalších potravin, je z moči více cítit močovina a amoniak, obvykle jeden z příznaků dny. Moč může mít svá atypická specifika i při užívání některých léků a antibiotik. Někdy může náznak zvláštního zápachu moči znamenat i těhotenství, nebo je důsledkem užívání antikoncepce.

Jak ovlivnit zápach moči

Zápach moči se můžeme pokusit odbourat jiným složením jídelníčku a především svědomitým dodržováním pitného režimu. Nedostatek tekutin je jednou z prvních příčin zapáchající moči, není-li vyloženě příznakem onemocnění. Pokud nepříjemný zápach ani po těchto opatřeních nevymizí, bude lepší konzultovat tuto záležitost s lékařem, stejně jako když se při močení objeví bolestivost, zvýšená teplota, bolest v podbřišku apod.

Jakou vodu pít - balenou nebo kohoutkovou?

Zdroj: Frau.cz, Novinky.cz, Vitalion.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Sluneční paprsky - proč jsou zdravé?
Obyčejné amalgámové plomby končí. Proč?

Další články

Trpíte na bolestivé ústní koutky? Chybí vám vitamíny!
Zánět

Trpíte na bolestivé ústní koutky? Chybí vám vitamíny!

21.04.2018

Popraskané koutky úst mohou pěkně potrápit. Jsou nejen velmi bolestivé, ale samozřejmě i dost nevzhledné. Často vám mohou hodně vadit i při jídle a pití. Někdo si s nimi užil své j ...