Závislost

Závislost na nakupování - jak s ní bojovat?

Jitka Suchánková
30.10.2013

V dnešní době to není ojedinělý jev. Spousta lidí (převážně žen) se potýká s problémem zvaným oniománie, nebo také shopoholismus. Jedná se o nezdrženlivé nakupování.

Závislost na nakupování je onemocnění, které se zatím nevyskytuje na indikačním seznamu v podseznamu návykových a impulsivních poruch, ale právem by se tam mohlo zařadit. Jde totiž o neovladatelnou touhu nakupovat. Člověk postižený touto touhou nerozlišuje nutnost či potřebnost dané věci nebo potraviny, a do noty mu hrají též nejrůznější slevy, které dnes vidíme téměř na každém kroku.

Nakupování jako droga

Musíte tu věc mít, musíte jít nakupovat. Do obchodního centra, do malého obchůdku, na internetovém e-shopu. Nakupujete tak zbytečně mnoho předmětů, které se vám doma hromadí. Některé vůbec nepotřebujete ani nepoužijete, některé použijete jen sporadicky. Některé s krátkou dobou trvanlivosti pak vyhazujete. Ženy nakupují více kosmetiku, oblečení, boty, muži pak hlavně elektroniku a počítačové komponenty. Ženy i muži stejným dílem plní lednice a spíže. Na problém neúměrného nakupování se často váží existenční potíže, protože postižení lidé se často díky nepřiměřeným nákupům dokonce i zadlužují.

Nutkání ke koupi, pochybnosti, výčitky a lži

Shopoholik většinou pociťuje touhu něco konkrétního koupit nebo objednat. Musí to mít, chce to, i když to nepotřebuje. Tato touha je typická pro všechny impulzivní poruchy. Vlastní nákup pak jedinec shopoholik vnímá euforicky a vzrušeně. Pak ale nastává fáze pochybností a vlastních výčitek, zda měl utratit tolik peněz za danou věc, a aby ho jeho rodina neobviňovala z velkého utrácení, hypoteticky snižuje cenu na minimum a vymýšlí si báchorky o tom, jak byla zakoupená věc levná nebo o tom, jak k penězům dotyčný nákupčí snadno přišel.

Přidružené psychické problémy

Shopoholik se často sám propracovává k nejrůznějším dalším psychickým problémům, nebo tyto problémy jsou naopak prvotním jevem jeho nemoci:

- nadměrná úzkost
- náladovost
- stres
- pocity samoty, smutku, hněvu, nudy, nespokojenosti
- deprese
- nedoceněnost okolí
- partnerské problémy

Jak překonat závislost na nakupování?

- nehledejte v nakupování útěchu
- neomlouvejte svoje nakupování a utrácení
- vyhýbejte se slevám a sezónním výprodejům
- nakupujte raději v malých obchodech s malým sortimentem zboží
- neodměňujte se nákupem čehokoliv za splněný úkol, za to, že se vám něco podařilo
- vyhledejte profesionální pomoc

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Přeprava letadlem v těhotenství
Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby

Další články

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...