Těhotenství

Přeprava letadlem v těhotenství

Veronika Tůmová
27.10.2013

Těhotenství je období mnoha psychických i fyzických změn, více či méně příjemných. Rozhodně to však není doba, kterou byste musela trávit v naprosté izolaci.

Cestování se díky dostupnosti nejrůznějších služeb stává v mnoha ohledech lépe zvladatelnou i příjemnější záležitostí a i letecké společnosti se již v mnohém přizpůsobili, třeba právě těhotným ženám.

Před odletem na dovolenou mohou nastávající maminku trápit obavy, zda cestu zvládne skutečně bez potíží. Základním předpokladem pro cestování v těhotenství, letecky nebo jinak, je dobrý zdravotní stav a předpoklad, že dosavadní průběh gravidity byl bez komplikací.

Nejvhodnější doba pro cestování v těhotenství

Nejvhodnější dobou k cestování je pro těhotnou ženu druhý trimestr těhotenství. Ranní nevolnosti a další nepříjemnosti často provázející počátek těhotenství už obvykle v tuto dobu odezněly, žena se cítí relativně dobře a přitom na ní těhotenství není ještě natolik znatelné, aby ji fyzicky omezovalo. V této době je také mnohem nižší riziko samovolného potratu nebo předčasného porodu. O každém typu cestování a samozřejmě zvláště leteckém, je nutné informovat lékaře v těhotenské poradně. Ten zváží okolnosti a může přispět mnoha cennými radami a tipy ohledně bezpečného cestování. Pokud se však bude jednat o rizikové těhotenství, vysoký krevní tlak, těhotenskou cukrovku nebo anémii, cestování v tom případě nebude doporučeno.

Jak se vyhnout potížím a zvládnout dobu letu

- Pokud možno necestujte do příliš vzdálených destinací, s extrémně dlouhou dobou letu.
- Zvolte sedadlo do uličky a během letu často vstávejte a protáhněte se, projděte se uličkou. Vsedě pak procvičujte nohy v kotnících a chodidla, pro zlepšení krevního oběhu.
- Díky zvýšení rizika vzniku žilní trombózy v těhotenství si opatřete speciální zdravotní punčochy.
- Vzduch v letadle je suchý, přibalte si proto malé množství hydratačního krému na obličej a rty.
- Hodně pijte! Do letadla si s sebou můžete vzít jen omezené množství tekutin, kalíšek vody by vám však posádka letadla měla na požádání dát bezplatně.

Možná rizika při přepravě letadlem

Detektory na letišti – rámy nevyužívají rentgenového záření, jako detekční přístroje pro kontrolu obsahu zavazadel, ale pouze elektromagnetické pole. Cestujícím ani těhotným ženám nejsou nebezpečné.
Turbulence – mírné otřesy plodu neškodí, ale maminky by se měly vyvarovat možnosti pádu a proto být připoutány po většinu letu, pro případ nečekaných turbulencí.
Bezpečnostní pás – zapíná se pod bříškem, aby na plod netlačil. Správné použití pásu, stejně jako při přepravě autem, plodu neuškodí.
Rychlost a vibrace – ani vibrace a zrychlení při vzletu a přistávání nejsou pro dítě v děloze rizikové. Studie dokázaly, že rytmus srdečního tepu nenarozeného dítěte se v těchto situacích nijak neliší od normálu.
Nižší tlak vzduchu v kabině – může dočasně zvýšit krevní tlak a puls citlivějším osobám, na plod však nemá nepříznivý vliv.
Vesmírné záření – při běžném letu nepředstavuje problém. Létat často se však těhotným ženám všeobecně nedoporučuje.

Podmínky leteckých společností pro přepravu těhotných žen

Podmínky pro leteckou přepravu těhotných žen se u různých leteckých společností liší. Některé z nich vyžadují písemné potvrzení od lékaře, v době po 28 týdnu těhotenství, že je žena v pořádku a může absolvovat cestu letadlem. U Českých aerolinií není toto potvrzení vyžadováno do konce 34 týdne těhotenství. Po 34 týdnu je však toto potvrzení, v podobě formuláře, nutné předložit u všech společností, vždy při odbavení k letu. Před cestou si proto zjistěte všechny důležité informace týkající se požadavků vámi zvolené letecké společnosti, v případě vašeho těhotenství.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Ibuprofen - indikace, dávkování a nežádoucí účinky
Závislost na nakupování - jak s ní bojovat?

Další články

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...

Syndrom vyhoření a jak proti němu bojovat
Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření a jak proti němu bojovat

09.10.2013

Syndrom vyhoření je dlouhodobě se vyvíjející stav, který nepřijde okamžitě a naráz, ale upozorňuje na sebe různými náznaky delší dobu. Zasahuje nejen do života konkrétního člověka, ...