Vztahy v rodině

Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby

Jitka Suchánková
03.11.2013

Zemřel vám někdo blízký a pro vás se zastavil čas. Fungujete automaticky jako stroj. Jste v zajetí smutku a černé barvy. Jak dlouho je to společensky nutné? Oficiálně není ve společenské etiketě nikde uvedeno, jak dlouho je vhodné držet smutek - tedy nosit smuteční oděv a projevovat zármutek vůči okolí (nezúčastňovat se oslav, zábav apod.). Obvykle se v České republice za dostatečnou dobu považuje 4 až 6 týdnů. Zdaleka to však není doba, během které zapomeneme a bolest přebolí. Ostatně takhle rychlou terapii ani psychologové nedoporučují.

Fáze vyrovnávání se ztrátou blízké osoby:

Zmatenost – nechceme logicky přijmout fakt o ztrátě blízkého člověka, stále ho hledáme. Chováme se chvíli klidně a chvíli přehnaně afektovaně, máme problém se zvládnutím běžných denních úkolů. Přesvědčujeme sami sebe, že zemřelá osoba někde žije a brzy se vrátí.

Emoce – už jsme si připustili smrt blízké osoby, ale stále tento fakt nedokážeme přijmout. Neustále se ptáme, proč zemřel, střídá se u nás lítost, smutek, zoufalství, pocit viny, nenávist, osamělost. Toto stadium může trvat až kolem roku, kritické je hlavně první výročí úmrtí, které v nás rozjitří emoce na maximum.

Smíření se se smrtí blízkého člověka – po roce je opravdu nejvyšší čas, abychom se smířili se ztrátou blízkého člověka. Musíme někdy opravdu hodně chtít, abychom se nestali na truchlení chorobně závislí, což by mohlo znamenat velký psychický problém. Zda jsme touto fází prošli úspěšně zjistíme podle toho, že o zemřelém dokážeme mluvit bez rozjitřených emocí a bez pláče.

Co se s námi děje během truchlení?

- přes bolest, zármutek a žal nedokážeme vnímat jiné pocity

- nic nám neudělá radost, nic nenavodí pocit štěstí ani pohody

- truchlení se může projevovat i fyzicky – třesem celého těla, pocitem sevřeného hrdla, svíráním u srdce, tělesnou slabostí, únavou a vyčerpaností, dušností apod.

- trpíme nespavostí, škaredými sny a nechutenstvím

- trápí nás depresivní myšlenky

- vnímáme chorobné halucinace

- ve všech oblastech se projevují změny v našem chování – v pracovním životě, soukromém, sexuálním, mezi přáteli apod.

- často se u nás projevuje pláč – je dobré ho nepotlačovat, nenechávat bolest uvnitř sebe samého

Pokud sami cítíme, že se s odchodem blízké osoby nemůžeme vyrovnat a že nás to dlouhodobě sužuje, nebojme se vyhledat odbornou pomoc. Není to žádná ostuda, ale naopak vhodně zvolené medikamenty a pohovoření o problému s profesionálem nás může uchránit před spoustou bezesných nocí a mnohdy také před vážnějším psychickým problémem.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Závislost na nakupování - jak s ní bojovat?
Jizvy a jejich odstranění

Další články

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...

Těhotenské strie - postrach budoucích maminek
Těhotenství

Těhotenské strie - postrach budoucích maminek

14.10.2013

Těhotenské strie vznikají nejčastěji ve třetím, posledním trimestru těhotenství, mohou se však objevit i mnohem dříve. Jsou následkem prudkého nárůstu objemu břicha, kdy přestává s ...

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...