Zdravé bydlení

Jak vybrat správnou ložnici?

Pavlína Šourková
20.04.2010

Zdravý spánek ovlivňuje mnoho faktorů. Pokud chceme kvalitně spát, měli bychom upravit svůj denní režim, zkvalitnit stravu, soustředit se na svůj psychický stav a urovnat společenské vztahy. Ale také by se nemělo zapomínat na úpravu pokoje, ve kterém odpočíváme. Jak má vypadat ložnice, ve které se chceme probouzet odpočatí?

Výběr místa

Ideálním místem pro umístění ložnice by měla být klidná část domu či bytu, vhodné je pokoj směřovat k severu či východu. Každý však nemá velký dům či byt, proto se snažte ložnici situovat do nejméně frekventované místnosti.

Základ je postel

Základem každé ložnice je kvalitní postel. Při výběru lůžka dodržujte tyto zásady:

  1. lůžko by mělo být snadno udržovatelné, vhodné jsou přírodní materiály, vyvarujte se rozkládací sedačky z dělených matrací

  2. lůžko musí být asi o 20 cm delší než ležící člověk

  3. do lůžka patří kvalitní lamelový rošt (popř. deska, ale ta musí být opatřena otvory) a kvalitní matrace

  4. lůžkoviny jsou nejvhodnější antialergické a ty, které se dají prát v pračce

Více o postelích čtěte v článku Postel pro zdraví.

Postel by neměla stát přímo proti oknu. Ranní světlo by mohlo narušit poslední chvíle spánku a hlava ležícího by mohla prostydnout od průvanu. Vhodné není ani místo u obvodové zdi domu (pokud nemá účinnou izolaci), procházející chlad může způsobit zdravotní potíže. Jestliže se nachází vaše postel u vnitřní zdi, i zde je na místě stěnu za lůžkem obložit, nejenže zamezíte případnému prochladnutí či odřeninám, ale také poškození malby.

Podle učení Feng shui (staré učení o harmonii lidského života, o vytvoření šťastného domova, kterým se inspiruje nejeden architekt) by postel neměla být postavena čelem ke dveřím, pod oknem (či zrcadlem) nebo pod nějakým zásobníkem vody. Vhodné je místo nejvzdálenější od dveří.

Ostatní vybavení ložnice (dle Feng shui)

Barvy místnosti: Vhodné jsou tlumenější tóny z palety chladných letních nebo zimních barev (modrá, šedá, béžová). S červenou barvou a dalšími výraznými odstíny šetřete, nebo se jim zcela vyhněte (brání klidnému usínání).

Noční stolky: Jsou jistě dobrým pomocníkem, ale dejte si pozor, co na ně pokládáte. Pro klidné spaní, se doporučuje odkládat na ně věci příjemné (např. fotky) a v žádném případě nepokládat věci související s prací, rušilo by vám to spánek. Je dobré pořídit si stolek s obloukovitými hranami a skromného designu, ne příliš vysoký. Jako materiál volte dřevo.

Skříně: Měly by se vybírat bez ostrých hran a rohů. Stejně jako u nočních stolků platí obloukovité hrany, skromný design a dřevo jako materiál.

Elektronika: Pokud je to možné, mějte v této místnosti co nejméně elektrických přístrojů (hlavně TV a rádio, ale i telefony) - odebírají vám energii.

Živé rostliny: Na květiny v ložnici existují dva názory, pro a proti. Jedni říkají, že květiny odebírají kyslík, ale druzí, že jen velmi malé množství, které nemůže nijak škodit (přesto doporučuji v zimě místnost vyvětrat). Jedni říkají, že odebírají energii a druzí, že z nich energii čerpají a mají pak příjemnější sny. Pokud chcete mít květinu v ložnice, záleží jen na vašem cítění.

Zrcadla: V ložnici se nedoporučuje mít mnoho zrcadel (v člověku to může vyvolat touhu po nevěře). Doporučeno je maximálně jedno a nemělo by na něj být vidět z lůžka.

Nepořádek: V ložnicích většinou máme schovánu spoustu věcí, které mají být skryty před zraky návštěv - žehlící prkno, sušák na prádlo, ... Přesně to by ale v pokoji, kde odpočíváme, být nemělo. Abyste si kvalitně odpočinuli, měl by vás obklopovat pořádek a věci, na které máte příjemné vzpomínky.

O výběru postele či vybavení do ložnice, bylo mnoho napsáno, ale i nadále jsou české ložnice ochuzovány. Šetří se na nábytku i matracích. Ráno pak člověk může vstávat nevyspalý a mrzutý. Přitom jedním z faktorů, jak tomu zamezit může být např. správné umístění postele či odstranění elektrických přístrojů z místnosti.

Zkuste se inspirovat.

 

Jak vypadá vaše ložnice? Je to pokoj, ve kterém si můžete odpočinout?

Autor: Pavlína Šourková

Jak přežít období vzdoru
Rh inkompatibilita

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...