Těhotenství

Rh inkompatibilita

Šárka Balcarová
20.01.2010

Chcete se svým partnerem počít miminko? A zeptali jste se ho na jeho krevní skupinu? Ne, nejde o legraci, je to důležitá informace. Pokud totiž jste vy Rh negativní a váš partner Rh pozitivní, budete muset být během těhotenství pod lékařským dohledem.

Co hrozí při rozdílných Rh faktorech?

Při výše popsané situaci - matka Rh mínus, otec plus - bude mít dítě pravděpodobně Rh plus po otci. Potíž je v tom, že vzájemně si odporující Rh faktory smíchané v jednom organizmu (tzv. Rh inkompatibilita) mohou způsobit zdravotní problémy. Ty hrozí právě v době těhotenství.

Kolem osmého měsíce gravidity se červené krvinky dítěte dostanou do krevního oběhu matky. Tělo matky začne proti „záhadnému" antigenu vytvářet protilátky, které postupují placentou a poškozují červené krvinky mimika. To může vést až k važnému defektu či dokonce zahubení plodu. Děsivá představa, ale nebojte, není se čeho obávat, má-li vaše těhotenství v rukou lékař.

Záleží na pořadí těhotenství

Jde-li o vaše první miminko, zachovejte klid. První těhotenství Rh negativní ženy obvykle není komplikované a plod není ohrožen. Ke střetu červených krvinek plodu s matkou dochází zpravidla až při porodu. V průběhu dalších těhotenství však proces tvorby protilátek probíhá mnohem rychleji, a ty pak mohou ničit krvinky plodu už během gravidity.

U Rh negativních těhotných se kontroluje přítomnost protilátek v krvi třikrát během těhotenství. Když se zjistí jejich přítomnost a hlavně zvyšování jejich hladiny, je nutná zvláštní péče. Ta je zpravidla určena naléhavostí nálezu a fází těhotenství. Může vypadat následovně:

  • Sledování maminky i miminka
  • Podávání krevních transfuzí plodu do dělohy
  • Ukončení těhotenství (stává se to u mizivého procenta těhotenství v případech ohrožujících bezprostředně život rodičky i miminka)

Po porodu

Tak už dobíháte do cílové rovinky a porod je za dveřmi? Máte vyhráno! Teď vás čeká už jen pár téměř bezbolestných úkonů navíc při porodu:

  • Bude vám odebrána pupečníková krev
  • Po poporodním odpočinku (nejpozději však do 72 hodin) vám bude píchnuta nitrosvalová injekce imunulogické látky, která působí proti vývoji protilátek. Tato léčba je důležitá v rámci prevence závažných komplikací při dalších těhotenstvích, rozhodnete-li se mít víc dětí.

Lehkovážnost stranou - Rh inkompatibilita představuje v těhotenství závažnou komplikaci, kterou není radno podceňovat. Váš gynekolog musí být informován o všech vašich předchozích graviditách, porodech, samovolných potratech, umělých ukončeních těhotenství či podávání krevních transfuzí. Všechny tyto stavy totiž mohou vyprovokovat imunitní systém k tvorbě protilátek. Zamlčování interrupce, za kterou se třeba stydíte, by v tomto případě mohlo velmi ublížit vám i dítěti. Vaše zdraví a zdraví miminka je přeci to nejdůležitější.

 

Jste Rh negativní? Jak probíhalo vaše těhotenství?

Autor: Šárka Balcarová

Jak vybrat správnou ložnici?
Vařte rychle, levně, zdravě!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...