Zdraví muže

Nemoci z povolání

Veronika Tůmová
28.03.2012

Pracujete v rizikových podmínkách? Začínáte vy nebo někdo vám blízký zdravotně doplácet na škodlivé vlivy pracovního prostředí? Nebo vás jen zajímá, co všechno vám může přivodit nemoc z povolání, jak v tom případě postupovat a kde hledat odborné vyšetření?

Nemoci z povolání svým výskytem už dávno zastínily frekvenci pracovních úrazů. Pro uznání nemoci z povolání je však nutno splňovat určité podmínky dané vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Výskyt těchto nemocí je evidován v Národním registru nemocí z povolání v Centru pracovního lékařství SZÚ.

Rozdělení nemocí z povolání

Nemoci z povolání mají v každém případě závažný dopad nejen na postiženého zaměstnance, ale zároveň na odpovědného zaměstnavatele. Musí proto splňovat předem stanovená, jednotná kritéria.

Nemoc musí být uvedena v oficiálním seznamu nemocí z povolání a vzniknout za podmínek uvedených tamtéž, dále musí splňovat určitý stupeň závažnosti a časově odpovídat danému povolání u nahlášeného zaměstnavatele. Jsou to nemoci způsobené:

 • vlivem chemických látek
 • vlivem fyzikálních faktorů
 • kožní nemoci
 • přenosné a parazitární nemoci
 • nemoci dýchacích cest, pobřišnice, pohrudnice a plic
 • nemoci způsobené jinými faktory

Nemoc z povolání může vzniknout během velmi krátké doby v daném zaměstnání, např. kožní ekzémy nebo akutní otravy.

Některé se objevují až po několika měsících a letech – chronické otravy, nemoci končetin, nervů a kloubů (při práci na strojích s vysokou vibrací, např. sbíječky, motorová kladiva, brusky apod.).

Až po desítkách let je pak možné náhle zjistit vznik nádoru, který vyvolala práce s karcinogeny (ionizující záření, vinylchlorid, azbest).

Nejčastější nemoci z povolání u nás

Obecně platí, že s běžnými nemocemi typu nachlazení apod. marodíme méně, ubývá i pracovních úrazů. Převažují však nemoci z přetížení pohybového aparátu a samozřejmě stres.

Podle statistik je jednou z vůbec nejčastějších nemocí z povolání u nás tzv. syndrom karpálního tunelu, tj. bolestivé onemocnění středového nervu v zápěstí. Vzniká v důsledku vypětí velké svalové síly nebo stále se opakujících stereotypních pohybů. Postihuje velké množství různých profesí, např. horníky, dřevorubce, šičky, řezníky, svářeče a v neposlední řadě také sekretářky a další pracovníky s počítačem.

Uznání nemoci z povolání

O uznání nemoci rozhoduje příslušné středisko nemocí z povolání, pacient se nechá vyšetřit ve středisku, které spadá do místa jeho pracoviště. Jde-li o nemoc, která vyšla najevo až po mnoha letech a postižený je už v důchodu, provádí vyšetření středisko nemocí z povolání v místě bydliště. Nemoc vzniklou na základě nestandardních hygienických podmínek ověřuje orgán veřejného zdraví, v dalších případech např. Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Středisko pak dále rozhodne o hlášení nemoci, která se oznamuje:

 • registru nemocí z povolání
 • praktickému lékaři
 • závodnímu lékaři
 • hygienické stanici
 • zdravotní pojišťovně pacienta
 • zaměstnavateli
 • pacientovi

Nebo vydá zamítavý posudek, kdy postižení jako nemoc z povolání vzniklou špatnými pracovními podmínkami na pracovišti neuzná.

V případě uznání pak zaměstnavatel musí učinit opatření, jako je přeřazení pracovníka, doplatek za ztrátu výdělku apod. Na některých dalších náhradách se podílí také zdravotní pojišťovna.

Autor: Veronika Tůmová

Očkování proti tetanu
Duševní pohoda

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.