zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Není bolest jako bolest. Jak postupovat při podezření na neuropatii?

Klára Vojkůvková
09.04.2023

Bolest má být signálem pro organismus, že něco není v pořádku. Obvykle dochází ke stimulaci určitých receptorů, které následně vedou bolestivé vzruchy z postiženého místa do mozku. To je důvod proč se snažíme řešit konkrétní příčinu potíží, odstranit nepříjemný podnět, nejen tlumit příznaky. S periferní neuropatickou bolestí je to bohužel trochu jinak. U té nejsou naše čidla nijak drážděna, přesto pacient trpí. Jde totiž o postižení oněch drah, které vedou signály (periferního nervového systému). To má za následek ztrátu citu, mravenčení, nedefinovatelnou bolest nebo i neschopnost rozeznat teplo či chlad.

Jak postupovat při podezření na neuropatii?

V první řadě je třeba vyhledat praktického lékaře. Ten provede potřebné základní neurologického vyšetření a důležité laboratorní testy, v nichž bude sledovat zvláště hladinu cukru v krvi, přítomný zánět, ledvinné parametry, případně nutriční deficity. Pokud budou některé výsledky mimo optimální hodnoty, začne léčba právě tam. Následně pacienta čekají zobrazovací metody, jako je CT či magnetická rezonance apod. pod vedením neurologa. Pokud veškeré testy vyjdou negativně zaměří se lékařská péče na pacientův životní styl. Určit správnou diagnózu je pro úzdravu klíčové. Jiný přístup bude k diabetické neuropatii a jiný autoimunitní a zánětlivé polyneuropatii.

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie je častou komplikací tohoto systémového onemocnění. Důvodem je dlouhodobě zvýšená glykémie, která vede k nezánětlivému poškození nervů v celém těle. To se projevuje zejména symetrickým postižením s projevy na dolních končetinách. Krom lékařského zásahu je potřeba, aby pacient sám dodržoval preventivní opatření, jako je absolutní zákaz kouření a pití alkoholu. Doporučuje se vyvážená strava s omezením cukrů a přiměřená pohybová aktivita. Snížení hmotnosti významně uleví.

První kroky po diagnóze neuropatie

Po stanovení správné diagnózy Je třeba začít s léčbou co nejdříve. U mírnějších bolestí přichází ke slovu běžná analgetiky. Otázkou je, jak budou účinná, obvykle pomáhají i s tlumením zánětu, ten však v tomto případě nehraje velkou roli. K lékům na bolest se často přidávají i tzv. antikonvulziva, proti křečím. Podporují se navzájem v účinku. U výraznějších potíží se používají navíc i antidepresiva.

Volně prodejné přípravky

Příznaky tohoto nepříjemného onemocnění lze zmírnit a léčbu podpořit pomocí léků, doplňků stravy s antioxidanty a vitamíny.

Kyselina alfa-lipoová 
Kyselina alfa-lipoová má silné antioxidační účinky, díky nimž účinně bojuje s kyslíkovými radikály. Na podkladě různých klinických studií je považována za vhodnou u těchto typů bolestí.

Vitamíny B1, B6, B12
Na základě zkušeností se u lehčích a středně těžkých potíží používají vitamíny skupiny B. Bylo prokázáno, že pokud se k předepsané léčbě současně podávají přípravky s obsahem vitamínů B1, B6 a B12, dochází ke zlepšení bolestivých pocitů a poruch citlivosti v končetinách.

Pojďme mít na paměti, že většina léků potřebuje určitou dobu k dosažení maximálního efektu. Navštívit odborníka a nevysadit léčbu předčasně je důležitou součástí léčebného programu. Nezbytná je trpělivost.

 

Zdroje: neuromuskularni-sekce.czprolekare.czlekarnickekapky.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Znáte česnáček nebo bršlici kozí nohu? Využijte netradiční bylinky do jarních pokrmů
Narcisy a hyacinty jsou oblíbení průvodci jarem, využití mají také v kosmetice

Další články

Pistácie a pistáciový olej pro zdraví a krásnou pleť
Péče o tělo

Pistácie a pistáciový olej pro zdraví a krásnou pleť

25.03.2023

Pistáciový olej zaujme příjemnou chutí a také výživovým profilem. Je to výborný pomocník jak v kuchyni, tak v péči o tělo. Objevit jeho zdravotní výhody opravdu stojí za to, obzvlá ...