zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Obutá - neobutá, tedy barefoot

Jitka Suchánková
04.12.2017

Slovo barefoot znamená v překladu naboso nebo bosý. Postupem času se vyvinul nepřesný český překlad "bosé boty", ale nakonec se u nás více usídlil anglicko-český název "barefoot boty". Přirozená chůze je chůze naboso, přesto jsou naše nohy tolik zranitelné.

Jak vznikl nápad obutá - neobutá?

O prospěšnosti chůze naboso toho víme už hodně, nad tímto se zamysleli také odborníci britské značky obuvi VIVOBAREFOOT a v roce 2004 vznikla speciální kolekce bot, která se stala průkopníkem "bosé" obuvi. Ta dá vašim nohám i dnes tolik potřebnou svobodu a volnost.

Co jsou to barefoot boty?

Jedná se o speciální druh obuvi, který je navržen cíleně tak, aby se noha mohla chovat přibližně stejně, jako by byla bosá. Většina fyzioterapeutů a ortopedů se shoduje v názoru, že pro správný vývoj chodidel a potažmo celého pohybového aparátu je důležitá chůze bosky po nerovném terénu. Pokud se dětské nožičce kladou takové překážky, jako je úzká upnutá bota s tvrdou podrážkou, nemá šanci na posílení veškerých svalů, a to vede ke vzniku vadného držení těla, tzv. ploché nohy nebo až k problémům s koordinací. Bohužel v dnešní době si neumíme představit chodit bosky - jako tomu bývalo v dobách minulých. Co tedy lze udělat pro správný vývoj nohy a celého těla?

Dbejte na správnou obuv u dětí

U dětí hledejme základ. Správné a "zdravé" boty by měly mít pokud možno hodně tenkou a co nejvíc ohebnou podrážku. Díky takové podrážce se může chodidlo přirozeně ohýbat. Podrážka by neměla být na patě vyvýšená ani se zvednutou pevnou špičkou bez možnosti narovnání. Botky by měly být z prodyšného a co nejlehčího materiálu. O zdravotní nezávadnosti snad není nutno ani příliš hovořit, zabrání se tak případnému vzniku plísní na nohou nebo vzniku alergických reakcí. Jako poslední je třeba zmínit správná velikost boty, možná se vám to zdá být samozřejmé, ale mnohokrát se setkáváme s tím, že se dětem kupují boty větší proto, aby jim déle vydržely, nebo naopak musejí chodit v botách malých, protože ještě nemají nové a větší, přičemž si ovšem deformují prsty u nohou. Zároveň nesmí být bota příliš úzká, aby netlačila, ale ani příliš široká, aby v ní noha nebyla příliš volně.

Nosíte pohodlnou obuv?

Varování: Podle odborníků má minimálně třetina šesti a sedmiletých dětí problémy s chodidly. Může za to především špatná obuv.

Chůze naboso je nový trend ve zdravém životním stylu. Výrobci navíc myslí i na to, aby byla jejich obuv vyrobena z ekologických a recyklovatelných materiálů, také zdůrazňují jejich výrobu bez zbytečného zatížení životního prostředí.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou
Jak zvládnout předvánoční stres a nezhroutit se

Další články