zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Rýmovník – silná bylinka pro prevenci i úlevu od rýmy. Připravte si chutný sirup nebo čaj!

Veronika Tůmová
16.10.2022

Rýmovník je nenápadná a nenáročná pokojová rostlina z čeledi hluchavkovitých, známá například pod názvem molice, španělský tymián či kubánské oregano, ale také mexický či řecký eukalypt. Roste rychle a je velmi oblíbená, právě nyní, před vypuknutím chřipek a nejrůznějších forem nachlazení, se po ní lidé obvykle shánějí nejvíc.

Už sám název rostliny napovídá, že svým působením dokáže pomoci od rýmy, celkově prospívá dýchacím cestám a díky své silné vůni, kterou vydávají její listy, funguje také jako vysoce účinný a přírodní odpuzovač hmyzu. My se však chceme s touto rostlinkou blíže seznámit právě v souvislosti s rýmou.

Rýmovník do kapsy

Rýmovník se považuje za účinnou první pomoc při prvních příznacích rýmy, kdy nám může jeho příjemná a silná vůně skutečně rychle ulevit od ucpaného nosu. Při nástupu rýmy si ráno utrhněte lístek rýmovníku, který můžete mít snadno po ruce třeba v kuchyni. V průběhu dne se doporučuje k němu vždy v případě potřeby přičichávat, můžete jej nosit třeba v kapse zabalený do ubrousku. List by měl vydržet poměrně dlouho čerstvý, trvá dlouho, než začne uvadat. Večer před spaním si utrhněte další, čerstvý list rýmovníku, důkladně jej pomněte v dlaních a chvíli nasávejte jeho vůni. Pár větviček rýmovníku můžete mít třeba ve sklenici s vodou i na vašem nočním stolku.

Intenzivní síla vonné silice

Dotykem, utržením, přelomením či promnutím se z listů rýmovníku uvolňuje velmi silná vonná silice, která se doporučuje k inhalaci při rýmě a nachlazení. Rýmovník pomáhá také astmatikům, stačí vložit pár čerstvých lístků rýmovníku do misky s vodou a nechat ji přes noc v ložnici na topení. Rostlina je vhodná všude tam, kde se spí, tedy do ložnic, dětských pokojů, ale i obýváků. Prokazatelně zlepšuje kvalitu vzduchu ve vytápěných místnostech a usnadňuje dýchání. Odvar z rýmovníku je vhodný při bolestech hlavy, při horečce, kašli a rýmě či zánětu průdušek.

Rýmovníkový sirup jako účinná prevence

Preventivně můžete už nyní užívat také rýmovníkový sirup. Připravte si asi třicet omytých lístků rýmovníku, jeden citron nakrájený na kolečka, vložte je do kastrolu a zalijte vroucí vodou, tak aby vše bylo zcela potopené. Poté zakryjte poklicí a nechte asi čtyřiadvacet hodin vyluhovat. Následně sceďte, lístky s citronem vymačkejte a přisypte 1 kg cukru. Poté svařte až docílíte husté konzistence sirupu. Ještě horký sirup nalijte do skleniček, pevně zavíčkujte a nechte vychladnout. Rýmovníkový sirup se užívá při virózách třikrát denně po lžičce, jedna lžička pak postačí jako prevence.

Rýmovníkový čaj proti nachlazení i jiným potížím

Další způsob, jak využít sílu rýmovníku je rýmovníkový čaj. Stačí vzít pět až deset dobře omytých lístků rýmovníku, zalít je 200 ml vroucí vody, nechat vyluhovat a zchladnout, po zchladnutí přecedit a přidat lžičku medu. Rýmovník je mimo jiné přirozeným zdrojem celé řady vitamínů včetně vitamínu C, který významně působí na náš imunitní systém. Právě rýmovníkový čaj je díky tomu velmi často doporučován při nemocech, právě z nachlazení. Ulevuje však také například při trávicích problémech, žaludečních křečích, potížích se žlučníkovými kameny, při střevní kolice, průjmu a otocích končetin. Výluh nebo tinktura z rýmovníku léčí také drobné oděrky, záděry či spáleniny. 

Zdroj: www.cajova-zahrada.cz, www.bylinkyprovšechny.cz

Autor: Veronika Tůmová

Orgán měsíce října žaludek: Co vše v těle ovlivňuje a jak o něj správně pečovat?
Aromaterapie je užitečná v prevenci sezónních onemocnění. Na co si ale musíte dát pozor?

Další články