zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Únor je měsíc ledvin – jak je posílit a správně o ně pečovat?

Veronika Tůmová
20.02.2023

Tradiční čínská medicína umí dokonale využít skutečnosti, že tak jako se během roku mění příroda kolem nás, měníme se i my sami a naše tělo, které prochází těmito změnami, také jinak funguje. Každý měsíc tak patří jinému orgánu, kterému v dané době hrozí oslabení, a proto je třeba se na něj zaměřit. Je únor a na řadě jsou právě ledviny.

Oslabené ledviny se projevují častým močením, bolestmi zad a kloubů, zadržováním vody, špatným spánkem a ztrátou energie, sklony k depresím a také citelným chladem v končetinách. Ledviny jsou přitom mimo jiné považovány za orgán, který určuje délku našeho života a má zásadní význam pro naši schopnost budování vztahů.

Udržujte své ledviny v kondici a v teple

Mít zdravé ledviny je důležitější, než by se mohlo zdát. Díky tomu že nám čistí krev od toxinů a odpadních látek, se bez nich zkrátka neobejdeme, a proto bychom neměli dělat nic, co by mohlo jejich funkci ohrozit nebo oslabit. Právem si zaslouží naši pozornost a péči, a to nejen v únoru, ale po celý rok. Ledviny milují teplo a zimu rozhodně rády nemají, proto je nevystavujte chladu nedostatkem oblečení. Noste funkční spodní prádlo, poučte zejména děti o vrstvení oblečení. Zahřívejte se i zevnitř pomocí teplých hustých polévek a bylinných čajů, nejlépe s obsahem kopřivy, vřesu nebo přesličky. Do jídla přidávejte hřejivé koření, jako je kurkuma, chilli nebo zázvor.

Co ledvinám škodí?

Stav našich ledvin je obvykle odrazem naší životosprávy, a tou se skutečně ošálit nedají. Zkuste proto odbourat ponocování a dopřávejte si kvalitní spánek. V zimě nejezte studené saláty, zmrzlinu a nepijte ledové nápoje. Vyhněte se většímu množství alkoholu, kouření, cukru, soli a průmyslově zpracovaných polotovarů. Ledvinám značně škodí také stres. V únoru bychom tak stále měli věnovat dostatek času odpočinku, je stále velmi vhodný čas k duchovní očistě a meditacím, zkuste si občas dopřát také saunu nebo masáž.

Pozor – nemocné ledviny nebolí!

Nemocné ledviny nebolí a v tom je právě kámen úrazu. Varovných signálů, že ledviny nejsou úplně v pořádku, však existuje celá řada. Mohou to být například otoky nohou, zažívací potíže, dušnost, přetrvávající celková únava, bolesti v bedrech či krev v moči. Prevencí jejich onemocnění jsou tak kromě zdravého životního stylu a správného pitného režimu také pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.

Bylinné čaje a koupele pro únorové posílení ledvin

Bylinkou vhodnou pro ozdravení ledvin je především zlatobýl v kombinaci s břízou, pampeliškou, šípkem, truskavcem, kopřivou, jalovcem či přesličkou. Tato čajová směs je vhodná k posílení a pročištění ledvin, stejně tak močových cest. Urologické čaje často obsahují také brusinky. Na únor se dobře hodí také bylinková koupel s rozmarýnem, levandulí a mateřídouškou, pro zklidnění je vhodný také dobromysl a meduňka.

Co jíst pro zdraví ledvin?

Je celá řada potravin, které podporují odchod škodlivin z těla, a tak pomáhají ledvinám v jejich náročné a důležité práci. Co jim tedy pravidelně dopřát, abychom snížili riziko zánětů či ledvinových kamenů? Brusinky, fazole, cibule, česnek, skořice, v létě pak třešně a vodní meloun, to všechno jsou potraviny, které naše ledviny nezatíží, naopak jim prospějí.

Zdroj: www.zdravischuti.cz, www.benu.cz, www.herbarka.cz

Autor: Veronika Tůmová

Maso stačí mít v jídelníčku jednou až dvakrát týdně. Co si místo něj dopřát?
Slow fashion neboli udržitelná móda – proč se o ni začít zajímat?

Další články