Jak otěhotnět

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Jitka Suchánková
03.02.2014

Neplodnost postihuje stejnou měrou muže jako ženy. Odborníci hovoří o zhruba 40 procentech neplodných lidí. O neplodnosti mluvíme, pokud i po ročním pravidelném nechráněném styku nedojde k otěhotnění.

Po této době je vhodné navštívit některou z klinik reprodukční medicíny a nechat si zjistit příčinu neplodnosti. To, že máme jedno dítě počaté normální cestou, ještě nevylučuje fakt, že bychom u dalších mohli potřebovat odbornou asistenci při otěhotnění, ale také naopak – první dítě bylo počato s touto dopomocí, ale další otěhotnění se už daří (mnohdy nečekaně) přirozenou cestou.

Jaké jsou příčiny neplodnosti

Příčin neplodnosti nebo problémů s otěhotněním je mnoho. Vliv mají také naše genetické vklady. Podstatný je ovšem i životní styl a věk ženy i muže, nadváha nebo extrémně nízká váha, nedostatek pohybu, kouření, alkohol, případně drogy.

Věk

U žen je ideální doba k otěhotnění mezi 23. a 33. rokem života. S vyšším věkem plodnost klesá. U mužů věk nehraje tak zásadní roli, ale je třeba si uvědomit, že ve vyšším věku mohou mít muži větší problémy s erekcí a ejakulací. Navíc se značně zhorší kvalita spermií.

Kouření

Kouření u žen má vliv nejen na kvalitu vajíček, ale i na snížení hladiny hormonu estrogenu. Snižuje se šance na otěhotnění, ale může díky němu také docházet k potratům.
Muži – kuřáci mívají zvýšený počet poškozených spermií s nižší pohyblivostí.

Stres

Stres je zlý pán pro všechna onemocnění. Mluvíme samozřejmě o stresu dlouhodobém.

 • Hmotnost. Obě krajní varianty, ať už obezita, nebo příliš nízká hmotnost, vedou k hormonální nerovnováze u žen. Také ženy, které výrazně a rychle zhubnou, tím mohou snížit svou šanci na těhotenství.
  U mužů nízká hmotnost nevadí, zato při obezitě se snižuje hladina testosteronu, což může vést až ke ztrátě chuti k sexu.

Mužská neplodnost

 • Mužská plodnost nejvíce závisí na kvalitě spermií. V důsledku nezdravého životního stylu může u některých mužů dojít ke snížení počtu spermií nebo ke snížení jejich pohyblivosti. Takové spermie potom mohou hůře pronikat děložním hrdlem a oplodnit vajíčko.
 • Genetické problémy, poruchy produkce hormonů, autoimunitním onemocnění nebo neprůchodnost vývodných cest mužského pohlavního ústrojí.
 • Poruchy v ejakulaci.
 • Anatomicképroblémy, jako je například rozšíření žilních pletení v šourku (varikokéla), při kterém dochází ke zvýšení teploty varlat a negativnímu ovlivnění tvorby spermií.
 • Zánětlivá onemocnění (chlamydie, trichomonády, ureaplasmata, mykoplasmata apod.).
 • Mnohdy nemusí být příčina neplodnosti odhalena vůbec (tzv. idiopatický faktor).

Ženská neplodnost

 • Věk - hlavní faktor plodnosti ženy. Se zvyšujícím se věkem se snižuje počet a kvalita vajíček. První známky snižující se plodnosti se objevují kolem 35. roku, po 40. roce se plodnost snižuje velmi výrazně.
 • Anovulace - porucha zrání a uvolňování vajíček.
 • Poškození funkce vejcovodů způsobené zánětem.
 • Operace v malé pánvi - bývají příčinou vzniku srůstů.
 • Endometrióza - děložní sliznice se nachází v podobě cyst i mimo děložní dutinu, nejčastěji v malé pánvi a na vaječnících.
 • Protilátky produkované tělem ženy.

Existuje řada bylinkových preparátů, které mají napomoci otěhotnění, nicméně pokud se to ani tak nedaří, je nejvhodnějším způsobem začít se dotazovat a žádat o radu gynekologa.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Pozor na úrazy na lyžích - ročně jich přibývá
Zahřejte se plánováním letní dovolené!

Další články

Novoroční splín a deprese
Deprese

Novoroční splín a deprese

02.01.2014

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancov ...

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

28.12.2013

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...