Nejvíce Čechů si doveze žloutenku z Egypta, Španělska a Slovenska. Zbytečně.
Ať už letos balíte krosnu, oprašujete pohorky a vyrážíte do hor, či na poslední chvíli sníte o úniku za teplem, nezapomínejte na zdraví. Zatímco cestovní lékárničku můžete doplnit rychle v rámci jedné návštěvy lékárny, o vhodném očkování na cesty se vyplatí přemýšlet včas. Základním vybavením cestovatele by mělo být očkování proti žloutence typu A a B, to se totiž hodí vždy a všude, podobně jako léky proti bolesti, průjmu či zácpě. Účinky očkování kombinovanou vakcínou nastupují po 6 týdnech a většina zdravotních pojišťoven na něj přispívá.
Využijte podzim k cestování
Přestože podzim nepředstavuje cestovatelsky nejatraktivnější období, jeho kouzlo je jedinečné a k cestování jej využívá stále více lidí. Podzimní dny jsou jako stvořené k pěší turistice, vhodné jsou v tomto období také cyklovýlety či stále oblíbenější agroturistika. Komu nastupující chladnější počasí nevyhovuje, může využít levnějších podzimních letenek do destinací v jižní Evropě a prodloužit si léto.
Pokud patříte mezi ty, kterým dovolená po létě již nezbyla, vyzkoušejte známé eurovíkendy, nebo se odreagujte v tuzemsku na zážitkových víkendech v přírodě či při adrenalinových sportech.
Myslete na prevenci proti žloutence
S veškerým cestováním mohou být však kromě zážitků a poznávání bohužel spojena i zdravotní rizika. Je dobré je co nejvíce eliminovat ještě před odjezdem a zaměřit se na prevenci. Výhodnou investicí do zdraví je z tohoto hlediska očkování proti žloutence typu A a B, které vám poskytne dlouhodobou ochranu nejen na cesty.
Třetina lidí neví, kde se žloutenkou nakazila
Žloutenka je infekční onemocnění, které se přenáší mezi lidmi virem. Způsobuje ji hned několik typů virů, které se liší způsobem přenosu i možností ochrany proti nim.
Nejčastěji se vyskytuje žloutenka typu A, jejíž virus může přežívat v podstatě kdekoliv. K nákaze touto nemocí dochází pozřením viru např. v kontaminovaném jídle nebo nápoji. Mnohdy však k přenosu viru stačí, dotknete-li se úst kontaminovanou rukou, příborem či ubrouskem.
Nevěřte mýtu, že žloutenka typu A ohrožuje především cestovatele v exotických zemích. Nejčastěji si ji Češi dováží z blízkých a oblíbených destinací, jako je Slovensko, Chorvatsko, Řecko, Egypt, Tunisko nebo Španělsko. Až 70 % lidí se však nakazí přímo u nás.
Druhým nejčastějším typem žloutenky je typ B, jejíž virus se naopak přenáší tělními tekutinami, tedy krví či poševním sekretem. K přenosu žloutenky typu B může dojít např. při nechráněném sexu.
Na očkování se dostavte minimálně dva týdny předem
Proti těmto dvěma typům žloutenky existuje očkování vhodné pro děti i dospělé. Zvolit můžete i kombinovanou vakcínu, která účinně chrání proti žloutence A i B. Očkování touto vakcínou je nutné zahájit 6 týdnů před odjezdem, kdy stihnete 2 dávky v rozestupu 4 týdnů, které zaručí potřebnou imunitu. Poslední třetí dávka se očkuje 6. měsíc od zahájení očkování.
Pokud již nemáte dostatek času, můžete využít alespoň očkování proti žloutence typu A. Pokud zahájíte očkování minimálně dva týdny před odjezdem, budete proti této nemoci chráněni. Druhá, posilující, dávka vakcíny se očkuje mezi 6. a 12. měsícem od zahájení očkování.
Více na www.zloutenky.cz
Autor: Zdravě.cz