Novorozenec

Běžné potíže a neduhy novorozenců

Veronika Tůmová
14.10.2010

Každý rodič to zná. Bezbrannost a zranitelnost toho drobečka, kterého jsme si přivezli domů z porodnice, v nás může vyvolávat úzkost a strach z každé maličkosti. Skvrnky na kůži, barva stolice, nespavost a pláč. Jaké projevy a příznaky se u miminek považují za normální?

Novorozenecká žloutenka

Je velmi častým jevem, a přestože žluté zabarvení kůže miminka většinou novopečenou maminku vyděsí, zpravidla rychle zmizí a nezanechává následky. Objevit se může u předčasně narozených novorozenců, ale i u dětí donošených nebo narozených po termínu.

Příčinou je hromadění bilirubinu - žlutého barviva, při rozpadu červených krvinek. Játra novorozeného dítěte jsou stále ve vývinu, proto mnohdy nestačí žluté barvivo odbourávat. Množství bilirubinu v krvi dítěte se sleduje už v porodnici a v těžších případech, např. právě u nedonošených dětí, se může přistoupit k tzv. fototerapii, kdy je dítě vystaveno záření modrého světla v inkubátoru. Donošeným dětem s pouhým náznakem žloutenky může stačit větší příjem denního světla, např. přesunutím postýlky k oknu ke slunci, což i v porodnici někdy doporučují.

Novorozenecké koliky

Jsou noční můrou mnoha maminek, protože postihují opravdu velké množství dětí a přetrvávají do 3. - 4. měsíce života. Bolesti bříška častěji postihují chlapečky, ale holčičkám se také nevyhýbají. Dítě s těmito problémy propláče většinu noci nebo i dne a rodiče propadají zoufalství z bezmoci a stresu z nedostatku odpočinku.

Proti nadýmaní pomáhá fenyklový čaj nebo kapky Sab Simplex, doporučují se také masáže bříška nebo zavinování a houpání, pro úlevu a uklidňující pocit bezpečí. Kojící matky by také měly dbát na svou stravu, a pokud možno se vyvarovat nadýmavých látek - vynechat z jídelníčku luštěniny, zelí, česnek a podobně. Samozřejmostí je nechat dítě po krmení odříhnout. Během kojení nebo krmení z lahvičky totiž často spolyká větší množství vzduchu, a to bývá jednou z příčin potíží.

Potničky

Malé červené pupínky, někdy s bílou špičkou. Objevují se většinou v záhybech na končetinách, na krku, ale i pod vlasy a na obličeji. Vznikají při nadměrném pocení, třeba když miminko příliš oblékáme a ještě zavinujeme v dobře vytopené místnosti. Nejsou svědivé a po čase samy zmizí, mohou se ztratit rychleji při použití tekutého pudru, doporučuje se také slunečnicový olej.

Rada pediatra

Tyto a mnohé jiné problémy mohou potrápit většinu rodičů, především když mají první dítě. Máte-li jakékoliv pochybnosti, neváhejte se obrátit na svého pediatra, i kdyby vám váš dotaz připadal sebevíc malicherný. Dítě si zvyká na své okolí a nové prostředí a stejně tak si matka zvyká na dítě a jeho potřeby. Vše vyžaduje čas, a proto je zbytečné obviňovat se z neznalosti nebo dokonce z neschopnosti.

Váš pediatr vám poradí nejen ohledně příznaků nemoci a způsobu léčby, ale především ve věcech běžné a každodenní péče o miminko, která by vám měla přinášet kromě pocitu odpovědnosti hlavně radost a štěstí.

 

Jak jste zvládali (nebo zvládáte) péči o miminko v jeho prvních týdnech a měsících? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Veronika Tůmová

Katalytické aroma lampy
První česko-slovenský virtuální veletrh pracovních příležitostí Dnyprace.cz

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...