zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Březen – měsíc dentálního zdraví

Veronika Tůmová
04.03.2021

Světový den ústního zdraví připadá na 20. březen. Jeho hlavním smyslem je snaha zdůraznit význam ústní hygieny v rámci podpory celkového zdraví. I jeho prostřednictvím si tak můžeme připomínat, jak důležitá je prevence, především v boji se zubním kazem a řadou zánětů, a to bez ohledu na věk.

Poprvé se Světový den ústního zdraví konal 20. března roku 2008. Zorganizovala jej Světová dentální federace (FDI) ve spolupráci s dentálními asociacemi. U nás se Světový den ústního zdraví poprvé dostal do povědomí veřejnosti v roce 2014.

Světový den ústního zdraví je tu každoročně s příchodem jara

U nás je tento den podporován Českou stomatologickou komorou, Asociací dentálních hygienistek, Sdružením studentů stomatologie, výukovými programy a dalšími partnery. Zajímavé akce na toto téma se obvykle konají na různých místech republiky po dobu celého měsíce března. Některé akce jsou určené široké veřejnosti, jiné mohou navštívit pouze přihlášení odborníci, kteří si tu předají své zkušenosti.

Prevence zubního kazu v rámci zlepšení ústní hygieny

Řada lidí považuje vznik zubního kazu za přirozený důsledek stárnutí, zhoršujícího se stavu ústní dutiny apod. Zubnímu kazu lze přitom docela dobře předejít. Osvěta je tak stále velmi důležitá, protože právě skrze ni vede cesta k účinné prevenci. Díky svědomité péči o svůj chrup si můžete ušetřit nejednu bolestivou noc a návštěvu u zubaře, která vám může také znatelně provětrat peněženku. Začněte proto vnímat slovo prevence konečně jinak než jen jako stokrát dokola omílané heslo. Zubnímu kazu můžete předejít tím, že si budete pravidelné čistit zuby, budete používat dentální nitě či mezizubní kartáčky tak, jak vám poradí váš zubní hygienik a nebudete podceňovat význam zubní hygieny, jako součásti preventivních prohlídek u zubaře.

Měsíc zdravých zubů

Měsíc zdravých zubů je veřejná zdravotní iniciativa, jejímž cílem je každoročně upozornit na význam ústního zdraví, dále pak vzdělávat veřejnost v oblasti prevence a ústní hygieny. Zubní kaz je nejčastějším chronickým onemocněním na světě a postihuje celkem 80 % populace. V České republice trpí zubním kazem asi polovina pětiletých dětí a dvě třetiny mladistvých. Správná technika čištění zubů, důslednost a pravidelné preventivní prohlídky, to je přitom docela jednoduchý klíč ke zdravému úsměvu. Měsíc zdravých zubů volně navázal na Světový den ústního zdraví.

Nejčastější chyby při čištění zubů

  • čištění zubů nevěnujeme dostatek času
  • zuby si čistíme špatně prováděnou technikou
  • nečistíme si zuby po každém jídle, nebo alespoň po každém sladkém jídle
  • opomíjíme pravidelné kontroly u zubaře, nebo se jim záměrně vyhýbáme

Základní pravidla ústní hygieny

  • zuby si čistíme minimálně 2x denně, ráno a večer
  • dopřejeme si čas a čistíme pečlivě všechny plochy, ze všech směrů
  • alespoň jednou za půl roku navštívíme zubního lékaře a dle jeho doporučení i zubní hygienistku
  • jíme zdravě
  • omezíme alkohol a kouření

Mléčný chrup: Jak vést děti ke správné zubní hygieně? 

Jak vybírat dětskou zubní pastu? 

Autor: Veronika Tůmová

Ekzémy u dětí: Proč je atopický ekzém a seboroická dermatitida častým problémem?
Whole 30 – rychlá cesta k hubnutí, nebo hazard se zdravím?

Další články