zdroj: pixabay.com
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

Veronika Tůmová
26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je přirozenou reakcí těla na cizí těleso v ústech. Zjistili jste, jak se zubní náhradou jíst i jak ji správně vyjmout. Samostatnou kapitolou je však čištění zubní náhrady a celková péče o ni.

Zubní náhradu je třeba udržovat v naprosté čistotě, čistit ji však musíte jen těmi přípravky, které jsou k tomu určeny. Jakýkoliv jiný postup může zubní náhradu poškodit.

Zubní náhrada vyžaduje větší péči než vlastní zuby!

Tohle jste možná nevěděli, ale rozhodně je to tak. Na zubní náhradu je třeba si zvyknout, stejně jako na starostlivou péči o ni, aby nám co nejlépe sloužila. Zubní náhradu je nutné minimálně jednou denně vyjmout a důkladně vyčistit. To je nezbytné i pro udržení zdraví a hygieny v ústech. U svého zubního specialisty či v lékárně se proto informujte o všech dostupných přípravcích, které vám s tímto mohou pomoci a péči o umělý chrup vám usnadní.

Čištění zubní náhrady - zubní kartáček a čistící tablety

Po každém jídle je dobré vypláchnout si ústa, večer ji vyjmout a rovněž opláchnout. Nečistoty a zbytky jídla čistíme měkkým zubním kartáčkem, ne kartáčkem na ruce či jiným. Zubní náhrada poškozená nesprávným a nešetrným čištěním může zapříčinit záněty dásní a zubní kazy na zbylých, dosud zdravých zubech. Je dobré používat fixační přípravky, díky nim zubní náhrada v ústech lépe drží, ale také zabraňuje většímu množství nečistot a zbytků jídla, aby ulpěly pod náhradou. Obvyklé a dobře osvědčené je používat čistící tablety, které díky svému chemickému složení zbaví umělý chrup i těch nejmenších nečistot a bakterií, i v místech těžko dostupných pro mechanické čištění.

Čemu zubní náhradu nevystavovat?

Zubní náhrady bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů, a to podle toho, jde-li o náhradu částečnou nebo kompletní. Zubní náhrada by však nikdy neměla přijít do styku s kyselinami či koncentrovaným alkoholem, dokonce ani s horkou vodou nebo abrazivními zubními pastami. Pokud zubní náhradu odložíte, nevystavujte ji vysokým teplotám, například v blízkosti topných těles. V případě jakéhokoliv poškození (například prasklin, ulomení spony apod.) se obraťte na svého zubního lékaře, nesnažte se o opravu protézy sami. Stejně tak zajděte za odborníkem, pokud vás zubní náhrada i po delší době nošení stále nepříjemně tlačí a způsobuje tak bolestivé otoky a poranění v ústech.

Zdroj: dczolarek.cz, vitalia.cz, nechcikazy.cz, zuby.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jídlo jako prostředek ke zpomalení stárnutí
Čím nahradit cukr? Jsou sirupy skutečně tak zdravé?

Další články

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...

Ájurvédou proti obezitě a dalším potížím
Bylinky

Ájurvédou proti obezitě a dalším potížím

16.09.2017

Zdraví není absence nemoci, nýbrž stav celistvého rovnovážného žití. Ájurvéda - nauka o životě, je nejstarší zdokumentovaný lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Ajur ...