zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

29. září - Světový den srdce

Veronika Tůmová
22.09.2017

Září je měsíc věnovaný prevenci srdečních onemocnění, k níž nabádá právě Světový den srdce, který připadá na 29. září. Zamysleme se spolu nad tím, jak se o své srdce a cévy lépe starat a zachovat si jejich zdraví.

Srdeční choroby zdaleka nejsou jen nevyhnutelným důsledkem našich genetických dispozic. Máme mnoho špatných návyků, kterými žijeme a které našemu srdci škodí. Nejrizikovějšími faktory jsou samozřejmě obezita a také kouření.

Obezita a vysoký cholesterol - změňte svůj životní styl včas!

Nadváze a obezitě patří první dvě místa na žebříčku nejčastějších příčin onemocnění srdce, významně přispívají také ke vzniku aterosklerózy. Udržováním se v kondici a při standartní hmotnosti můžeme přitom toto riziko pozitivně ovlivnit až o devadesát procent. To už přece za trochu námahy stojí. Cholesterol je tuková látka, kterou k životu bezvýhradně potřebujeme. Přesto si musíme udržovat jeho hladinu v normálu, je-li ho v krvi příliš, naše zdraví může být znatelně ohroženo. Jeho nadbytek ucpává cévy a vytváří sraženiny, výsledkem může být uspíšení srdečního infarktu i mozkové příhody.

Přestat kouřit má smysl i po mnoha letech a ve vyšším věku

Zákazy, upozornění a neustálé nabádání k potlačení tohoto zlozvyku je únavné jak pro kuřáky, tak pro jejich pasivní pozorovatele. Má to však smysl, ať už se rozhodnete přestat kouřit kdykoliv, i v pozdějším věku a po mnohaletém silném kuřáctví. Kouření zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, infarktu i mozkových příhod dvojnásobně. Tvrzení, že kouření zkracuje život až o deset let, také není jen obehranou frází, je to prostý a prokázaný fakt.

Posilujte své srdce pohybem a zdravou životosprávou, vyplatí se to!

Zdravá strava, omezení tuků a uzenin, méně alkoholu, žádné cigarety - to všechno zkuste postupně aplikovat ve své snaze o zdravější životní styl, i když to ze začátku nemusí jít snadno. Pokud si k tomu denně naordinujete ještě nějaký ten pohyb navíc, budete brzy na dobré cestě k lepší fyzické kondici a tím i ke zdravějšímu srdci. Ze začátku stačí třeba jen vyšlápnout schody místo výtahu, místo televize si dopřát procházku, venčit svého psa častěji a třeba se s ním dát i do běhu.

Červené víno pro zdravější srdce? Zkuste nealkoholické!

Jak známo, malé množství alkoholu, nejlépe červeného vína, může srdci prospět. Ještě lepší variantou však bude víno bez alkoholu. Červené víno, klasické a také to bez alkoholu, obsahuje polyfenoly. Jde o silné antioxidanty, tj. látky chránící buňky před různými negativními vlivy. Alkohol obsažený v klasické verzi vína však částečně snižuje jeho pozitivní účinky tím, že omezuje vliv nápoje na snižování krevního tlaku. Nealkoholické víno je tak prokazatelně tělu a srdci prospěšnější. Navíc je skvělou volbu pro řidiče, kojící maminky i osoby užívající léky.

Zdroj: ulekare.cz, Mudr. T.Sláma - AimilPharmaceuticals

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Účinné postupy zdravějšího dýchání
Jak správně prát?

Další články