zdroj: pixabay.com
Vitamíny a minerály

Čím nahradit cukr? Jsou sirupy skutečně tak zdravé?

Hanka Bednářová
28.09.2017

Nahradili jste ve své kuchyni bílý cukr sirupy v domnění, že děláte pro své zdraví a linii to nejlepší? Je to ale skutečně vhodná alternativa? Nejedná se pouze o dobrý marketingový trik?

Fruktóza

Najdete ji také pod názvem ovocný cukr nebo levulóza. Pro někoho může být hůře stravitelná a může být příčinou zažívacích potíží (nadýmání, průjem). Fruktóza má nižší glykemický index než klasický cukr a glukóza a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Je tedy v rozumné míře vhodnou alternativou pro diabetiky. Ovšem podporuje chuť k jídlu a tak můžete v konečném důsledku sníst více, než jste zamýšleli. Nadměrná konzumace zvyšuje riziko ztukovatění jater, které často doprovází obezitu. Fruktóze se ale nemusíme za každou cenu vyhýbat.

Fruktóza nacházející se v ovoci a zelenině je k našemu organismu šetrná. S ovocem kromě ní pozřeme i enzymy, které pomáhají cukr štěpit a vlákninu, která podporuje trávení a pocit sytosti. Z výše uvedených důvodu jsou ke slazení velmi vhodnou alternativou například sušené datle. Hojně jsou využívány v raw kuchyni při přípravě nepečených sladkostí.

Glukóza

Glukóza stejně jako fruktóza patří mezi monosacharidy a je pro nás hlavním zdrojem energie. Nachází se ve většině složených sacharidů. Při nadměrné příjmu se nevyužitá glukóza ukládá ve formě tuků a přispívá k nadváze a obezitě.

Náhražky cukru - jsou sirupy opravdu zdravé?

Kukuřičný sirup

Kukuřičný sirup je díky své nízké ceně a vyšší sladivosti oblíbený zejména při výrobě sladkostí. Najdeme jej v sušenkách, snídaňových cereáliích, proteinových tyčinkách, pečivu nebo v nápojích. Oproti ostatním obilným sirupům obsahuje vysoké procento fruktózy (55 % fruktózy a 45 % glukózy).

Mezi dalšími obilnými sirupy najdeme sirup špaldový, pšeničný, ječný a rýžový. Jsou výrazné chuti a nejlépe je využijeme při pečení.

Agáve sirup

Agáve sirup se získává z dřeně divoce rostoucích kaktusů. Samotná rostlina obsahuje prospěšné látky, které se ale při zpracování na sirup ničí. Je až 40x sladší než cukr a díky jemné chuti nepřebije chuť jídla. I přes jeho nízký glykemický index bychom měli být s jeho konzumací umírnění. Obsahuje 75 – 95 % fruktózy a je tak jejím největším zdrojem v koncentrované podobě. Zdravotní rizika způsobená jejím nadměrným příjmem již byla zmíněna.

Javorový sirup

O něco lépe je na tom javorový sirup se svými 35 % fruktózy a 65 % sacharózy a vcelku nízkým glykemickým indexem. GI se pohybuje kolem 54. Je bohatý na zinek, mangan, železo a vápník. Vyrábí se z mízy javoru, kterou je zapotřebí pro zachování kvality ještě téhož dne, kdy byla nasbírána, zpracovat.

Sirupy jsou v rozumném množství zdraví prospěšné

Sirupy oproti klasickému bílému cukru obsahují i zdraví prospěšné látky. Jsou vhodnou alternativou pro zpestření jídelníčku a na ozdobu jídel. Neplatí zde, že pokud jimi nahradíte obyčejný cukr, můžete je konzumovat v libovolném množství. Nejlepším zdrojem sladké chuti je kromě čerstvého ovoce i ovoce sušené.

Zdroj: Margit.cz, Stobklub.cz, Zbynekmlcoch.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Jak pečovat o zubní náhradu?
Naše inteligence aneb mění se mozek v důsledku složitější doby a života?

Další články

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...