Akné

Akné

Milena Mocková
02.12.2011

Akné netrápí pouze dospívající puberťáky, toto onemocnění znepříjemňuje život i starším ženám a mužům. Proč se na obličeji i na těle dělají "uhříky" a jak se jich zbavit?

Akné postihuje muže i ženy v oblasti obličeje, dekoltu a horní poloviny zad. Na kůži se tvoří uzavřené nebo otevřené komedony, červené a hnisavé pupínky nebo bolestivé hrboly červené až fialové barvy se sklonem vytvářet jizvy.

Příčina akné

Za vznik akné může hlavně hormonální nerovnováha, špatná životospráva a nesprávná péče o problematickou pleť.

Kožní struktury, které jsou při akné postiženy, se nazývají pilosebaceózní jednotky – chlupové nebo vlasové folikuly a mazové žlázy. Rohovějící buňky zrychlenou a intenzivní produkcí ucpávají vývody ústící v pleti.

Velkou roli v tvorbě akné hrají mužské pohlavní hormony androgeny. Na vzniku akné má podíl hladina volných androgenů, která se zvyšuje díky vlastní produkci i díky přeměně jiných hormonů. Androgeny mají také za následek zesílenou aktivitu mazových žláz, které vyvolávají mazotok.

Produkci kožního mazu dále ovlivňují hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy. Množství vytvářeného kožního mazu je individuální, důležitou roli tu hraje genetická predispozice.

Léčba akné

Léčba lehčí formy akné se zaměřuje na omezení mazotoku, uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz, na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění. Základem péče je pravidelné a šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz.

V případě těžších forem se zevně aplikují léčiva s účinnou látkou ze skupiny retinolů nebo kyseliny azelainové. Doplňkovou léčbou jsou také ovocné AHA kyseliny, které jsou součástí některých kosmetických přípravků. Při pravidelné zevní léčbě se zlepšení dostaví po čtyřech až šesti týdnech.

Léčba cystické formy akné, po které zůstávají na pleti jizvy, je běh na dlouhou trať. Léčí se chemickým peelingem, hormony nebo antibiotiky. U žen, které neplánují otěhotnět, pomáhá i kombinovaná hormonální antikoncepce.

Rady proti akné

Obecně se doporučuje pestrá a zdravá strava bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce a dostatečný příjem tekutin, nejlépe čistá voda nebo bylinkové čaje.

Naopak škodí strava s přemírou cukrů, tuků, bílé mouky, stres, nedostatek odpočinku, napařování pleti, příliš mastné krémy, koření a pobyt v zakouřeném prostředí.

 

Trápí nebo trápilo vás akné? Máte nějaký svůj osvědčený recept na jeho léčbu či alespoň zmírnění potíží?

Autor: Milena Mocková

Lehké oblečení v zimě nahrává bacilům
Přírodní sladidla

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vztah rodičů k dětem a obráceně
Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...