Alergie

Alergie trápí každého pátého obyvatele v ČR

Zdravě.cz
15.03.2010

Problémy s alergiemi trápí téměř každého z nás. Jen v České republice trpí určitou formou alergie přes 2 miliony obyvatel. Častými příznaky alergií je ucpání nosu (senná rýma), kýchání, svědění a zarudnutí očí (zánět spojivek), kopřivky, kašel, dušnost, ekzém či astma.

Jednou z nejčastějších alergií je takzvaná alergie na bytový prach, jejíž příčinou jsou roztoči bytového prachu. Tato forma roztočů se zachycuje v interiérech celého bytu, především pak na kobercích nebo sedačkách. Kvalitní sedací soupravy, minimalizující množství bytového prachu naleznete na eshopu www.sedacky.cz.

Roztočové alergeny jsou především obsaženy ve výměšcích roztočů a jejich fekáliích. Tyto alergeny se šíří především vzduchem a do lidského organismu se dostávají vdechováním.

Potíže roztočového původu často vznikají při hraní dětí na pohovkách, kobercích, postelích, dále pak při luxování, úklidu a dalších podobných domácích pracích.

Paradoxně za naše alergie může náš vlastní imunitní systém. Úkolem imunitního systému je rozpoznat, případně zničit cizorodé látky narušující lidskou homeostázu. Při porušení tolerance vlastních buněk organismu nastává situace, kdy imunitní systém začne ničit vlastní tělo. Tomu to stavu říkáme autoimunitní onemocnění. Při porušení tolerance neškodných látek z okolního prostředí vzniká alergie.

Mezi časté a mnohdy velmi nepříjemné alergické příznaky patří alergická rýma. Hlavní příčinou alergické rýmy je alergen, který má několik podob. Ve většině případů jsou alergenem pylová zrna (lépe řečeno konkrétní součásti pylových zrn). Dále pak mohou alergickou rýmu vyvolat roztoči, plísňové spory či domácí zvířata a to zejména kvůli jejich slinám, chlupům a kůži.

Do nepříjemných alergických reakcí řadíme atopicky ekzém, což je v podstatě alergická reakce na libovolný alergen. Přítomnost alergických a toxických látek se pak projevuje kožními projevy. Problém ekzémů postihuje jak děti, tak také dospělé. Atopický ekzém je typický suchou kůží, která pak postiženého pacienta svědí. Postižená kůže může dokonce i mokvat.

Další formou alergie je průduškové astma, které řadíme mezi zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Průdušky jsou narušeny alergickým zánětem, vyvolávajícím stažení průdušek, tvorbu hlenu a také otok sliznice. Tento stav pak následně vede ke ztíženému dýchání, sípání, výdechové dušnosti, suchému kašli, který ruší spánek a snižuje fyzickou aktivitu. Astmatický kašel může být vyvolán,  kromě kontaktu s alergenem, také emocemi, zejména pláčem.

Nepříjemným formou alergie je kopřivka. Kopřivka se projevuje zarudnutím kůže s následnou tvorbou pupenů. V mnoha případech bývá kopřivka doprovázena otoky, které můžou ohrožovat kůži nebo sliznice. Kopřivka může být stejně jako astma vyvolána nejen fyzickými vlivy, ale i psychickými podněty.

Autor: Zdravě.cz

Zajímavé závěry prenatální psychologie
Dejte pozor, čím solíte!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...