Alkohol

Alkoholismus u žen

Veronika Tůmová
09.08.2010

Jak se dnešní společnost dívá na ženy, které tíhnou k alkoholu? Jako na někoho, kdo se nechá ovládat touto opovrženíhodnou slabostí, a ničí tak životy kolem sebe i svůj, nebo jako na zoufalé bytosti ničené osudem, které potřebují náš zájem a podporu? Jak rozeznat počínající závislost, pochopit důvody, porozumět a včas pomoci?

Možné důvody vzniku závislosti

Mezi ženy více ohrožené možností závislosti na alkoholu patří rozvedené, emocionálně nevyrovnané ženy ve středním věku, v neutěšené finanční situaci nebo jinak problematických sociálních podmínkách. Přesto však nemůžeme ženy alkoholičky takto "zaškatulkovat".

Stres v zaměstnání, problémy v rodinných vztazích nebo už zmíněné finanční potíže se mohou stejným způsobem dotýkat mladých, zdánlivě soběstačných a jindy úspěšných dívek a žen, kterým najednou nečekaná nepříjemná událost zalomcuje životní stabilitou.

 

Příznaky, skrývání a popírání alkoholismu

Jako každá jiná závislost, ani alkoholismus nevzniká ze dne na den, ale prohlubuje se dlouhodobým požíváním a pěstujícím se zvykem. Může se začít třeba jednou dvěma sklenkami pro odbourání pravidelného stresu z práce nebo při častých hádkách doma. Závislost tak vzniká pomalu a bez varování a dotyčná osoba si ji mnohdy nepřipustí až do velmi pokročilé fáze, přestože okolí ji už dávno zaznamenalo.

Mezi první viditelné příznaky patří změna vzhledu. Jindy upravená a pěstěná žena přestává dbát o svůj zevnějšek, oblečení, a později i osobní hygienu, reaguje podrážděně až hystericky, zanedbává své povinnosti a běžné denní úkoly doma i v zaměstnání. Dáme-li najevo nesouhlas s jejím chováním nebo náznak podezření, obvykle propadá sebelítosti a ze všeho obviňuje kohokoliv ve svém okolí, z čehokoliv, co mohlo jen trochu zavinit její problém.

 

Alkoholismus a těhotenství

Obvyklá reakce ženy při zjištění těhotenství je okamžitá abstinence a mnohdy i horečnaté přemýšlení o tom, jestli v nedávné době někde nepřebrala a nemohla tak uškodit plodu. Podle nedávných výzkumů může totiž už i jednorázové pití způsobit plodu jisté potíže.

Otěhotní-li žena alkoholička, měla by v sobě sama, nebo s podporou okolí, najít dost zodpovědnosti k tomu, aby okamžitě vyhledala odbornou pomoc. Je nutné si uvědomit, že bychom neměli přenést svou závislost na jedince, který má právo přijít na svět zdravý a v nejlepších podmínkách. Alkohol má na dosud nenarozené dítě vliv přímo zásadní - jedná se o nebezpečí špatného vývoje, nejrůznějších retardací (fetální alkoholový syndrom), v pozdějším životě pak poruchy chování, emocionální a psychické poruchy, problémy se zdravým začleněním do společnosti.

 

Cesta k odhodlání a léčbě

Je mnohdy těžké pro alkoholičku i její okolí přijmout fakt, že i při veškeré ztrátě posledních zbytků vůle a důstojnosti je tu stále možnost léčby. Podpora rodiny a přátel je v tomto případě velmi důležitá, přestože ji alkoholik často razantně odmítá, a celou situaci tak zhoršuje. Jsou-li kolem věci a lidé, které závislá žena ještě neztratila, největším motivem pro ni bude ultimátum, ať třeba kruté, ale většinou účinné. Je nutné zdůraznit prostý fakt, že rodina nehodlá žít v neustálém strachu o ni a v citovém vydírání, kterým se často snaží bránit, že alkoholismus ničí nejen ji, ale i její nejbližší.

 

Setkali jste se ve svém okolí se ženou alkoholičkou? Podařilo se jí vyléčit se?

Autor: Veronika Tůmová

Předčasný sex, předčasný styk s partnerem
Nebezpečí alkoholu pro děti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...