Ostatní témata

Předčasný sex, předčasný styk s partnerem

Veronika Tůmová
11.08.2010

Sexuální problematika mladých lidí je věčným, stále diskutovaným tématem, donekonečna přetřásaným odborníky i laiky. Kde je vlastně ta hranice, dělící počínající dospělost od končícího dětství? Existuje pro dnešní mladou generaci vůbec nějaká?

Vnější a komerční vlivy

Stačí se podívat pozorněji kolem sebe, a každému je jasné, jaký vliv má dnešní doba bez tabu a bez cenzury na naše děti a mládež všeobecně. Není na místě ptát se - kam na to chodí? Nemusí chodit daleko. Billboardy se málokdy obejdou bez vnadných krásek ve spodním prádle, ať už nás mají lákat na cokoliv, reklamy v televizi si libují ve dvojsmyslnosti, nehledě na to, že postrádají vkus i vtip. Volný prodej filmů pouze pro dospělé v pouličních trafikách za "babku" a jiné filmy, které dnes "obohacují" naši kinematografii a ve znázorňování milostných scén se od těch prvně zmíněných už skoro neliší.

To všechno zabaleno do atmosféry násilí, ziskuchtivosti, propagace drog a lhostejnosti dnes vychovává mladou generaci, která se ve své naivitě a impulzivní sebestřednosti mnohdy těžko brání a bránit ani nechce.

 

Pomůže komunikace?

Máme za to, že podaří-li se nám promluvit si o těchto věcech s naším teenagerem otevřeně, podaří se nám vysvětlit mu, jak celou věc chápat, zdůrazníme důležitost opatrnosti a ochrany, navodíme téma antikoncepce. Pokus o výchovný moment z naší strany a rozumná debata může vyjít a zdá se nám jako nejlepší řešení.

Podobné debaty mohou být zavedeny i ve školách v rámci sexuální výchovy, přestože mnohdy slouží jen k obveselení a poučí se z nich málokdo. Může však vzniknout také jistý paradox, např. ve Velké Británii, kde je věková hranice pro nepostihnutelný sex 16 let, antikoncepce zadarmo a informativnost od A do Z dostupná víc než hojně, se společnost potýká s předčasnou sexualitou a těhotenstvím náctiletých v mnohem větším měřítku než například u nás.

 

Zdrženlivost jako forma protestu?

Zaslechli jste někdy šeptaný rozhovor dvanáctiletých dívek, nebo na internetu četli diskusi na téma sexualita, kde diskutujícím bylo okolo 14 let? Reakce většiny dospělých, především rodičů, by byly nejspíš podobné - znechucení nad zvráceností dětí, beznaděj a zoufalství nad roky zdánlivě zbytečné dobré výchovy, nevěřícné srovnávání s vlastním jednáním v jejich věku.

Není však třeba ještě lámat hůl a propadat skepsi. Je nutné si uvědomit, že ve většině případů jde o čistě teoretickou formu zviditelnění se před spolužáky a typ zábavy lidí objevujících rozdílnost pohlaví, i když trochu svérázným, mnohdy bezohledným a pro nás těžko přijatelným způsobem. Z odborných výzkumů však vyplývá, že dostatek informací, varování a možná i mravní etiky se nám přece jen podařilo vštípit do jejich vzdorných mozečků.

Průměrně dochází k prvnímu styku mezi 17. - 18. rokem věku, a to u chlapců i dívek, a ani do náhodných sexuálních dobrodružství se už nevrhají tak bezhlavě. Je možné, že by tedy přehnaná a všeodhalující, násilná bezostyšnost dnešní doby mohla mít i trochu opačný efekt?

Zřejmě je to tak, neboť i duše dospívajícího člověka může být přes všechen tvrdý povrch citlivější, než si myslíme, a dokáže odhadnout, kde je právě ta sporná hranice. Zkusme být tedy optimističtí a také vstřícní a tolerantní, protože jen tak mohou začít zdravý sexuální život a později i hodnotný vztah.

Autor: Veronika Tůmová

Lze žít bez slinivky břišní?
Alkoholismus u žen

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...