Astma

Světový den astmatu

Zuzana Šilhavá
04.05.2011

Globální iniciativa pro astma vyhlašuje každoročně první květnové úterý Světovým dnem astmatu. Letos tento den připadl na úterý 3. května. V České republice se k tomuto dni hlásí Česká iniciativa pro astma.

Astma je chronický alergický zánět průduškové sliznice. Není infekční. Jde o nadměrnou obrannou reakci průdušek proti vlivům vnějšího prostředí.

Astma i alergie mají dědičný základ. Lidé s tímto základem se stávají přecitlivělí na podněty, které zdravému člověku nevadí. Projevy astmatu či alergie se mohou vyskytnout už v dětství, ale také kdykoli později. Alergická rýma je rizikovým faktorem pro vznik astmatu. Pokud se u alergika objeví dechové potíže, je nezbytné provést podrobnější vyšetření, např, spirometrii – funkční vyšetření plic, a začít včas případné počínající astma léčit.

Většina astmatiků s dobře kompenzovanou nemocí je schopna při udržení určitého režimu vykonávat všechny běžné činnosti včetně sportu, přesto je třeba počítat s tím, že se může objevit přechodné zhoršení. Lidí postižených alergií nebo astmatem každoročně přibývá.

Akce k Mezinárodnímu dni astmatu

Česká iniciativa pro astma je organizátorem celé řady odborných setkání a dalších aktivit. Každoročně organizuje v Praze květnovou konferenci u příležitosti celosvětového Dne astmatu,  což je nejen odborný seminář pro lékaře, ale rovněž setkání s pacienty a volně přístupné informační středisko v osvědčené formě velkého stanu, kde současně probíhá pro zájemce i základní měření plicní funkce. Setkání s veřejností probíhají také v regionech. V květnu se uskuteční po celé České republice různé vzdělávací a zdravotnické akce na téma astma. Členové – lektoři ČIPA oslovují laickou veřejnost formou článků v denním tisku nebo vystoupení v rozhlase a v televizi. Téma Světového dne astmatu v roce 2011 zní "Své astma můžete mít pod kontrolou..."

Akce, které se při té příležitosti uskuteční:

  • Ve středu 4. 5. se koná odborný seminář ke světovému dni astmatu v Olomouci, od 15 hodin je v NH Hotelu nabízena možnost změření funkce plic
  • Čtvrtek 5. 5. je Dnem otevřených dveří v ambulantní části plicního oddělení ve Zlíně, spojený s možností vyšetření plicních funkcí pro veřejnost. Akce probíhá od 9 do 16 hodin.
  • V Mariánských Lázních se nabízí každé úterý v květnu od 8 do 11 hodin možnost měření plicních funkcí v plicní a alergologické ambulanci.
  • Ve středu 25. 5. se koná Světový den astmatu s Českým rozhlasem Brno - od 15 do 17 hodin v budově Českého rozhlasu v Brně lze získat informace o nemoci, její prevenci a léčbě, odborníci budou odpovídat na dotazy pacientů, rovněž si lze nechat provést měření plicních funkcí.
  • Vrcholem je odborná konference, určená především pro pneumonology, alergology, klinické imunology, zdravotní sestry, praktické lékaře všeobecné i pro děti a dorost. Koná se v pátek 6. května od 9 hodin v Praze, v Národním domě na Náměstí míru. Souběžně bude probíhat na Náměstí Míru spirometrie, tedy funkční vyšetření plic.

 

Přečtěte si o astma na Zdravě.cz:

Astma bronchiale

 

Autor: Zuzana Šilhavá

Podběl obecný - bylinky pro zdraví
Chcete zhubnout? Nebuďte v tom sami!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?
Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnos ...