zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Astma - jak s ním žít?

Veronika Tůmová
25.04.2019

Obtížné dýchání, kašel či pocit dušení - astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, kterým trpí každý dvanáctý Čech. Jde o celoživotní, nevyléčitelnou chorobu, pokud je však člověk při léčbě důsledný a nic nezanedbává, nemusí být astma až tak omezující a pacient může žít plnohodnotný život.

Astma se může objevit v kterémkoli věku, v dětství i v dospělosti, přibližně do padesáti let věku. V dětství a mládí jsou však daleko častější formy alergické.

Astma jako důsledek alergie

Příčinou astmatického záchvatu bývá často alergie, obvykle ještě v kombinaci s infekcí. Tento jev se objevuje především u dětí a mladých pacientů, nemocní obvykle už dřív alergií trpěli, nejčastěji pak ve formě senné rýmy. Vyvolávajícím faktorem bývá akutní infekce cest dýchacích nebo zhoršení chronické infekce, např. zánět dutin či chronický zánět průdušek. Astma však může vznikat i u pacientů, kteří žádnou takovou alergií netrpí.

Další příčiny vzniku astmatu a projevy záchvatu

Astma může vzniknout z různých příčin, například vdechnutím různých výparů - formaldehydu či cigaretového kouře, dále pak vlivem různých léků apod. Může jít i o astma vyvolané emocemi a stresem, námahou, hormonálními vlivy, například v souvislosti s menstruací, pubertou či těhotenstvím. Různé příčiny vzniku astmatu se spolu často vzájemně propojují a kombinují.

Astmatický záchvat znamená zúžení průdušek vlivem překrvení a otoku jejich stěn, zvýšení tvorby hlenu a kontrakce průduškových svalů, razantní navýšení dechové činnosti, typický namáhavý, pískavý výdech, sípání, bolest na hrudi, dušnost a v extrémních případech při dlouhodobém neléčení i srdeční zástava.

Přírodní cestou proti pylové alergii

Léčba astmatu

Pro úspěšnou léčbu astmatu je nutné odstranění alergenu. V posledních letech jsou mezi spouštěcími faktory na prvním místě roztoči. Léků a terapeutických možností je celá řada, používají se preparáty s kortikoidy, léky podpůrné či léky protialergické. Liší se pochopitelně léčba v klidové fázi a při vzniku záchvatu. Je vždy zcela individuální a je potřeba, aby pacient poctivě spolupracoval se svým lékařem.

Astma je onemocnění, které vyčerpává nejen fyzicky, ale i psychicky, je třeba proto brát toto v úvahu a pečovat o obě stránky. Součástí léčby tak může být i psychoterapie. Další podpůrnou a významnou součástí komplexní terapie jsou různé ozdravné pobyty v lázních a specializovaných ozdravovnách. Pohyb a rekreační sport je pro astmatiky velmi dobrou relaxací, doporučuje se zejména plavání.

Zdroj: Raycop.cz, Rozhlas.cz, Idnes.cz, Novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

První jarní alergie a jejich křížení
Pampeliškový med - je stejně zdravý a prospěšný jako med včelí?

Další články

Zdravou snídaní proti jarní únavě
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zdravou snídaní proti jarní únavě

05.04.2019

Cítíte únavu během celého dopoledne? Nemůžete se zbavit ospalosti ani v práci? Nejspíš vás přemáhá jarní únava a vaše tělo, po dlouhé zimě uvyklé na méně světla, méně pohybu a těžš ...