zdroj: istockphoto.com
Bolest hlavy

Tajemství aromaterapie

Zuzana Šilhavá
13.11.2008

Vítejte v kouzelném světě vůní. Aromaterapie je metoda celostní péče o člověka, která využívá působení rostlinných silic neboli éterických olejů na živý organismus.

Podle rostliny, z níž pocházejí, a také podle místa původu mají esenciální oleje různé účinky. Zklidňují psychiku, zbavují unavené svaly křečovitého napětí, při nachlazení uvolňují dýchací cesty. Dá se vybrat vhodný olej pro sportovce, ale taky pro děti.

Účinek olejů rozhodně není jen placebo. Éterické oleje jsou složité chemické látky. Jejich molekuly pronikají do lidského těla spolu se vzduchem při dýchání, nebo pokožkou při koupeli či masáži.

Vonné látky mohou být aplikovány buďto ve formě inhalace, nebo přidávány do koupele, či vtírány do pokožky formou masáže.

inhalaci se nejlépe hodí tzv. aromalampa, nádoba, v jejíž spodní části hoří čajová svíčka a ohřívá misku se směsí vody a zvoleného vonného oleje. Správně by miska na vonný olej měla být skleněná, aby bylo možné snadno odstranit zbytky použitého oleje. Misku je třeba vyčistit po každé aplikaci. Neodstraněné zbytky oleje ulpívají na misce, mísí se s novým olejem a práce pak nemá potřebnou čistotu.

Existují i jiné způsoby, jak pracovat s esenciálními oleji. Nakapeme několik kapek do skleněné misky, kterou postavíme na ústřední topení, či ve vodě s vonným olejem vymácháme tenkou látku a necháme ji v místnosti schnout.

Koupel se připraví tak, že do vody přidáme několik kapek oleje. Podobně masážní olej se připravuje smísením kvalitního rostlinného oleje (nejčastěji za studena lisovaného) s několika kapkami vonné esence podle požadovaných účinků.

Pozor, u citlivých lidí mohou éterické oleje podráždit pokožku. Ne všechny oleje jsou pro přidání do koupele vhodné. Zjistěte si vlastnosti konkrétního oleje předem. Výrobci aromaolejů vydávají informační tabulky, nichž najdete údaje, k čemu je který olej vhodný. Nebo se poraďte s profesionálním aromaterapeutem.

Na závěr nabízím přehled několika mých oblíbených vonných olejů a jejich účinků:

Levandule

jedna z nejpoužívanějších silic, na kůži ji lze použít neředěnou, zklidňuje, používá se při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, účinná i proti molům. Neužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Citron

osvěžuje, vhodný při duševní námaze, účinný při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení

Eukalypt

používá se při všech dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch. Patří k základním esencím v aromaterapii. Neužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Mandarinka, tangarinka

osvěžují, uvolňují napětí, mírní migrénu, vhodné do koupelového a masážního oleje, tangarinka se hodí do dětského pokoje.

Anýz

působí na trávicí trakt, plynatost, má protikřečové účinky, vhodný na kašel a záněty horních cest dýchacích. Vhodné dodržet nízké koncentrace.

Borovice

je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, je vhodná do koupele při svalové únavě a do saunových směsí, dezinfikuje a čistí vzduch.

 

Jak působí aromaterapie na vás?

Autor: Zuzana Šilhavá

Poporodní deprese
K čemu je dobrá syrovátka?

Další články

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Co je to bolest ?
Bolest a další příznaky

Co je to bolest ?

18.03.2009

Bolest je subjektivně vnímaným nepříjemným senzorickým a emočním prožitkem vyvolaným skutečným či potenciálním poškozením tkáně nebo psychologickými faktory. Je všeobecně dobře zná ...