Bolest hlavy

Bolest hlavy a co s ní

Jitka Suchánková
21.02.2014

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč navštívit lékaře, jelikož může signalizovat vážné onemocnění.

Typy bolesti hlavy

- primární (jedná se o chronické nebo záchvatovité onemocnění) – migréna, tenzní bolesti hlavy

- sekundární (jako jeden z projevů jiného onemocnění) – meningitidy a meningoencefalitidy, cévní mozkové příhody, mozkové žilní trombózy, neuralgie trojklanného nervu, sinusitidy, glaukom, hypertenze, úrazy hlavy, syndrom spánkové apnoe, stavy po opilosti

Pozor si dávejme na

- náhle vzniklou a prudkou bolest hlavy

- rozvíjející se bolest, která nejde utišit běžnými prostředky

Při výše zmíněných příznacích je vhodné vyhledat odborné vyšetření.

Tip: Jak se zbavit bolesti za 5 minut hlavy

Migréna

Několik předcházejících hodin nebo dní se postižený cítí nepříjemně, může to být například negativní nálada, ale i naopak nepřiměřená euforie, dále ospalost, úzkost, podrážděnost, rozmrzelost, nejrůznější chutě nebo naopak nechutenství.

Poté se dostaví bolest většinou jedné poloviny hlavy, nejvíc v oblasti čela, oka a na spáncích. Bolest bývá přirovnávána k úderům kladivem nebo k píchání špendlíkem. Často bývá doprovázena nevolností a zvracením. Migréna může trvat až několik dnů.

Tenzní bolest hlavy

Spouštěčem je stres, ztuhlé krční svalstvo, únava, přepracovanost a špatný nebo téměř žádný spánek. Bolest to je tupá, postupně narůstající. Postižený pociťuje tlak nebo sevření, bolí ho tzv. každý vlas. Bolest může trvat od necelé hodiny po několik dnů.

Ostatní základní druhy bolestí hlavy:

- „cluster headache“ - mezi nejčastější další bolesti hlavy patří tzv. „cluster headache“ - něco jako salva bolestí hlavy. Bolest to bývá náhlá  a intenzivní, nejvíce je pociťována za okem a na čele. Mizí náhle stejně jako náhle přichází.

- bolesti po úrazech hlavy

- bolesti hlavy po infekčních onemocněních (klíště apod.)

- bolest hlavy způsobená mozkovou mrtvicí, nádorem mozku apod.

- bolest hlavy způsobená nadužíváním léků

- bolest hlavy po zvýšené míře holdování alkoholu

Není dobré bolest hlavy podceňovat, v mnoha případech je třeba navštívit lékaře a vyloučit možné závažné příčiny. Správným způsobem je třeba tuto bolest léčit. Každopádně každá bolest hlavy by měla být řádně vyšetřena!

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Je možná transplantace mozku?
Bylinné čaje pro zahřátí

Další články

Cvičení pro nejmenší
Batole

Cvičení pro nejmenší

07.02.2014

Hledáte pro své dítě pohybovou aktivitu? Chcete se svými dětmi aktivně a příjemně trávit volný čas? Možná máte doma malé batole a zároveň starší dítě, které nebylo přijato do mateř ...

Pyrotechnika nejen zábavní, ale také nebezpečná
Alkohol

Pyrotechnika nejen zábavní, ale také nebezpečná

23.01.2014

Nový rok je v plném proudu, přesto pro některé z nás nezačal zrovna nejšťastněji. Jeho oslava se opět neobešla bez ohňostrojů a petard, což vždycky znamená jisté nebezpečí úrazů. A ...