Vitamíny a minerály

Nitrožilní aplikace vitamínu C

Jitka Suchánková
15.02.2014

O významu vitamínu C v boji proti infekčním onemocněním se není nutno rozepisovat. Je již dávno známé, že céčko sice nezabrání nemoci, ale její průběh je díky pravidelnému užívání méně dramatický. Ne tolik známé jsou ale účinky vysokých dávek vitamínu C přímo do žíly.

Použití infuzí vitamínu C schválil lékový ústav. Vysoké dávky vitamínu C posilují imunitu. Jedna dávka slouží například jako prevence chřipky, dlouhodobější aplikace je vhodná jako doplněk onkologické léčby.

Běžná konzumace vitamínu C

Vitamín C dostáváme do těla hlavně v ovoci, a to nejen citrusovém, a dále pomocí vitamínových tablet. I kdybychom ale jedli velké množství ovoce a spolykali velké množství tablet, nic se nestane. Větší množství této látky se nám totiž do těla nedostane přes tzv. střevní bariéru. Přebytečný vitamín C tedy bude vyloučen naší močí.

Vitamín C v infuzi

Je prokázán kladný vliv vysokých dávek vitamínu C, které jsou aplikovány přímo do  krve, na léčbu zhoubných nádorů a onemocnění srdce a cév. Při léčbě zhoubných nádorů evidentně zlepšují vysoké dávky vitamínu C pacientův život - mizí nevolnosti, únava, vyčerpání, poruchy spánku a další symptomy spojené s onkologickou léčbou. Organismus je posilován, hlavně jeho imunitní a nervový systém.

Léčebné podání vitamínu C je doporučováno i u jiných onemocnění než onkologických, zejména u chronických zánětů, jako je např. borelióza, revma, paradentóza, u degenerativních onemocnění kloubů a páteře, u onemocnění spojených s poruchou imunity - např. astma, virové a bakteriální infekce nebo u alergických a autoimunitních onemocnění.

Kdo hradí intravenózní vitamín C?

Zdravotní pojišťovny bohužel prozatím infuze vitamínu C nehradí. Terapii vitamínem C může předepsat odborný lékař (onkolog), stejně jako praktický lékař, ale pacient si musí infuze zakoupit sám. Samotný vitamín C v infuzi stojí od 400,- do zhruba 800,- Kč, další položkou je platba za jeho aplikaci.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Cvičení pro nejmenší
Je možná transplantace mozku?

Další články

Cvičení pro nejmenší
Batole

Cvičení pro nejmenší

Hledáte pro své dítě pohybovou aktivitu? Chcete se svými dětmi aktivně a příjemně trávit volný čas? Možná máte doma malé batole a zároveň starší dítě, které nebylo přijato do mateř ...

Jak vyzrát na školková onemocnění dětí
Dětské nemoci

Jak vyzrát na školková onemocnění dětí

Začalo vaše dítě chodit do školky a od té doby máte pocit, že je neustále nastydlé a nemocné? Nejste sami. První pravidelné navštěvování dětského kolektivu je zatěžkávací zkouškou ...

Oxytocin - hormon lásky
Porod

Oxytocin - hormon lásky

Oxytocin je hormon, kterému mnozí obvykle přisuzují zdárný průběh porodu a šťastné pocity spojené s mateřstvím. Vědci však přišli na to, že oxytocin má mnoho dalších funkcí, u žen ...