Bolest hlavy

Jak se zbavit bolestí hlavy

Zuzana Šimíková
09.03.2012

Neznám snad nikoho, kdo by nevěděl, jaké to je, když pořádně bolí hlava. Máte pocit, že se vám rozskočí na dvě půlky, sebemenší hluk vám připadá jako metalový koncert, o hrozné únavě ani nemluvě. Jak si od bolesti co nejúčinněji pomoci, to ale ví málokdo.

Příčiny bolesti hlavy

Pro správnou pomoc při bolesti hlavy je především nutné zjistit příčinu bolesti. Když za sebou máte prohýřenou noc, je její původ nasnadě. V tom případě pomáhá klid na lůžku, dostatek tekutin a lehká strava a bolest za několik hodin sama odezní. Co však dělat, když vás bolest hlavy přepadne zcela nečekaně a znemožňuje vám vykonávat denní povinnosti?

Příčiny bolesti dělíme na primární (migréna, tenzní bolest hlavy, apod.) - které se vyskytují bez souvislosti s jiným onemocněním a sekundární – vyskytující se po úrazech, nebo jako jeden z příznaků  jiného onemocnění (např. horečnatých stavů, encefalitidy, mozkových nádorů, očního zákalu, zánětu vedlejších dutin nosních).

Primární bolest hlavy může mít mnoho příčin. Mezi ty hlavní patří stres, špatný spánkový režim, špatné držení těla, alkohol a kouření, stravovací návyky, hormonální změny a také některé léky. V případě, že nemáte jiné onemocnění, infekci, či další možné příčiny bolesti hlavy, doporučuje se dodržovat několik zásad, které mohou zmírnit její četnost a intenzitu.

Jak zabránit bolestem hlavy

Stres – Snažte se vyhýbat přílišnému stresu, konflikty řešte co nejdříve a naučte se odpočívat a relaxovat. Vhodná je například jóga.

Spánek - Neměl by být ani moc krátký, ani dlouhý, pokud možno v jednom celku. Abyste se vyhnuli bolesti hlavy od krční páteře, je třeba investovat do vhodné matrace a polštáře. Potřeba  spánku je individuální, ale u dospělého člověka se doporučuje rozmezí 7 – 8 hodin denně.

Špatné držení těla – dnešní životní styl pohybu nepřeje, myslete tedy na každodenní fyzickou aktivitu, pohyb na čerstvém vzduchu a v případě bolestí páteře zkuste rehabilitační cvičení.

Alkohol a kouření – cigarety, pivo a červené víno jsou považovány za viníky mnoha bolestí hlavy. S alkoholem tedy opatrně a v případě sklonům k migréně je lepší ho vynechat úplně.

Stravovací návyky – vypusťte potraviny, které vám způsobují bolest hlavy, a stravujte se pravidelně. Do jídelníčku zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Vhodnými doplňky jsou hořčík a vápník. Doporučují se také bylinkové čaje (např. heřmánek, meduňka).

Hormonální změny – zejména u žen v přechodu je dobré poradit se s odborníkem o vhodné terapii.

Léky – dávejte si pozor při déletrvající bolesti na nadužívání některých léků na bolest, mohou se totiž stát příčinou další bolesti.

Je-li bolest hlavy náhlá a velmi silná, opakující se nebo má-li tendenci se zhoršovat, je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil možné závažné onemocnění, která bolest hlavy způsobují. Někdy pomůže jen běžný pohovor, většinou však lékař pro jistotu zvolí některou z vhodných diagnostických metod (CT,  EEG, magnetická rezonance, či rentgen krční páteře), aby lépe odhalil příčinu bolesti, a mohl tak stanovit způsob léčby.

Autor: Zuzana Šimíková

Jak na nás působí úplněk
Speciální legíny vás zbaví nadváhy i celulitidy

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...