Novorozenec

Kdy jít poprvé ven s miminkem

Milena Mocková
20.03.2012

Právě jste přijela domů z porodnice a nejraději byste se chtěla pochlubit celému světu svým miminkem a vyrazit ven s kočárkem. Musíte ale počkat pár týdnů, než se vydáte ven mezi lidi.

Velmi častá otázka maminek je, kdy mohou poprvé své miminko obléci a vyjít s ním na procházku nebo třeba na návštěvu. Pokud je miminko v pořádku, na krátkou procházku můžete klidně kdykoli po propuštění z porodnice, ale je nutné zvolit vhodné oblečení, přiměřenou délku procházky a příhodné prostředí.

Pozor na mrazy a hodně lidí

Novorozenec by neměl pobývat v prostředí s teplotou nižší, než je minus pět stupňů Celsia. Takže v mrazivých dnech určitě zůstaňte doma. Vycházky prodlužujte postupně, aby si miminko zvyklo na teplotní změnu. Jeho imunitní systém se teprve vytváří. Určitě nejsou vhodné návštěvy nákupních center a supermarketů, kde je velká koncentrace lidí a hluk.

Novorozenec je citlivý tvoreček, kterého musíte chránit. Miminko se rodí s nevyvinutou imunitou, a proto je jeho schopnost bránit se nástrahám okolí velice omezená. Placentou v rámci předporodního období získává protilátky, které ho pak chrání během prvních týdnů života. Množství mateřských protilátek postupně klesá a přibližně od třetího měsíce života se musí spolehnout jenom na svou vlastní protilátkovou produkci.

Opatrně i s návštěvami

Už zase někdo zvoní? Tentokrát to jsou kamarádky, které se přišly pokochat miminkem. S návštěvami ale pozor. Šestinedělí je doba, kdy se dává tělo rodičky dohromady, žena se učí své nové mateřské roli a navíc potřebuje hodně odpočívat. V takovém období může být i kratší návštěva vyčerpávající.

Nemluvě o možné nákaze zvenčí. Uvědomte si, že pro malé novorozeně je i běžná rýma velmi obtěžující záležitostí. Miminko nemůže dobře sát z prsu, špatně se mu dýchá, neklidně spí. To vše vede k začarovanému kruhu, kdy je miminko nevrlé a maminka unavená a nevyspalá. Nestyďte se proto všem říct, že potřebujete odpočívat a nemáte na návštěvu náladu.

Pokud si myslíte, že nějakou tu návštěvu zvládnete, zeptejte se, zda jsou zdraví. Chráníte tím své miminko. A nezapomínejte, že i dětské návštěvy představují riziko. Řada dětských nemocí je infekčních.

V prvních týdnech je vhodné, abyste se vyhýbala místům, kde je hodně lidí. Platí to především o velkých nákupních centrech, ale také o městské hromadné dopravě. Vždyť jenom v metru a autobusech jezdí denně tisíce lidí a s nimi tisíce nejrůznějších virů a bakterií, které poletují všude kolem.

 

Kdy jste šli poprvé ven s novorozencem a jak se díváte na pobyt s miminkem mezi spoustou lidí?

Autor: Milena Mocková

Děti a rozvody rodičů
Jak na nás působí úplněk

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...