Bylinky

Meduňka lékařská – pro chuť i pro zdraví

Michaela Holá
31.05.2010

Latinský název této bylinky je Mellisa officialis, její další názvy jsou doubravnice, doubravník, včelanka, medunice, medovka, medlinka, planá máta či sladký balzám. Meduňka pochází z oblasti Středozemí a patří mezi hluchavkovité.

Meduňka má rozvětvenou lodyhu dlouhou 40 až 60 cm, na níž jsou dva druhy listů: dolní dlouze řapíkaté s pilovitým okrajem a horní s krátkým, srdčitým řapíkem. Kvete od června do srpna drobnými bílými květy. Celá rostlina má charakteristickou citrónovou vůni.

Meduňka vyžaduje teplou, chráněnou polohu a lehčí půdu s dostatečným množstvím vápníku. Vysazuje se na jaře nebo na podzim.

Jak ji využít v kuchyni?

Čerstvé lístky se hodí k ochucení zeleninových salátů, bylinkových omáček či másla. Z rozemletých lístků s majonézou je možné připravit meduňkový dresing, který se výborně hodí k masitým pokrmům. Vařením, sušením či dlouhodobým skladováním ztrácí své aroma.

Léčivé účinky meduňky lékařské

Meduňka obsahuje silici, která má zklidňující účinky. Využívá se při stavech úzkosti, snižuje krevní tlak, tlumí bolesti a zlepšuje zažívání. Meduňkový čaj působí příznivě proti nespavosti. Čaj připravíme zalitím jedné lžičky sušené (či snítky čerstvé) meduňky 250 ml vroucí vody.

Proti nechutenství a bolestem žaludku se užívá meduňkové víno. To připravíme z rozmačkaných čerstvých listů meduňky, které necháme 3 dny louhovat ve víně.

V kosmetice se meduňka přidává do bylinných směsí a masek. Velice uklidňující je také koupel s odvarem meduňky.

Používáte meduňku - ať již v kuchyni či k posílení vlastního zdraví? Znáte nějaký další recept, kde je možné ji využít?

 

Autor: Michaela Holá

Power-napping, spánek, který vás probere
Komu se věnuje surdopedie?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...